20 Yıl Önce Teknoloji Nasıldı?

2014 yılını sonlandırmamıza bir ay kaldı. 2000’li yıllara büyük bir milenyum beklentisiyle başladık ve bu beklenti teknoloji anlamında büyük gelişmeler getirdi. Diğer alanlarda yaşanan gelişmeler çok detaylı incelendiğinde göze görünürken, teknoloji anlamında yaşanan gelişmeleri 7’den 70’e herkes açıkça görebiliyor.

1990’lı yılların teknolojisi ile günümüz teknolojisi karşılaştırılamayacak kadar birbirinden farklı. Bilgisayarların geldiği boyut, cep telefonu ile ilk tanıştığımız yıllardan bu yıla kadar geçen süreçte yakalanan akıllı telefon teknolojisi gerçekten büyük gelişmeler. Milenyum çağı dediğimiz şeyi tanımlayamıyorsak, yalnızca teknolojiye bakarak bile bu tanımı yapabiliriz. “Geleceğe Dönüş” filminde bizi hayrete düşüren arabalar, günümüzde pek de şaşırtmıyor açıkçası…

1990’lı yıllarda belki de çok azımızın evinde bir bilgisayar vardı. Bilgisayar kelimesini duymak bile bizi şaşırtabiliyor ve dünyanın en ulaşılmazlarından olarak görüyorduk. Şimdi ise her evde bir bilgisayar var ve bunun dışında dizüstü bilgisayarlar, akıllı telefonlar ve tabletler var. İlkokulda okuyan bir çocuğun bile elinde bir akıllı telefon görüyoruz.

Bugün gördüğümüz ve kullandığımız teknolojinin, 20 yıl önceki durumunu sizlerle paylaşmak istiyorum:

Windows ekranınızın 1994 yılındaki halini hatırlıyor musunuz? Herkes Windows PC kullanıyordu ve sadeliği ile hesap makinesinin bir üst versiyonuna benziyordu.

1994 Windows PCCep telefonlarıyla ilk çalıştığımız zaman ile şimdiki akıllı telefonlarımızı karşılaştırabilir misiniz? Kocaman antene sahip Ericsson’ları hatırlıyor musunuz? 20 yıl önce kullanılan cep telefonlarının şimdilerden en iyi yanı uzun süre giden şarjlarıydı. Şu an akıllı telefonlarımız ile bilgisayardan yapabildiğiniz her işi yapabiliyorsunuz.

Cep TelefonlarıWorld Wide Web ile başlayan internet hayatımız, şimdi sosyal medya ağlarıyla bile tüm günümüzü dolduruyor.

World Wide WebMasaüstü bilgisayarlarımızın 20 yıl önceki hali de böyleydi. Kocaman kasaları ve tüplü ekranları ile bilgisayarlar bizi online dünyaya dahil eden ilk araçlardı.

BilgisayarMicrosoft’un anasayfası 20 yıl önce gri bir ekrandan oluyordu ve bir resmin açılması için uzunca bir süre beklemeniz gerekiyordu. Yahoo şu an hata vererek açılmayan internet sayfalarına benziyordu.

Microsoftİnternet yerine ödemeli bağlantı kullanıyorduk. Her dakikası için ücret ödüyorduk ve bu ücretler gerçekten şimdiye göre çok yüksekti. Ödemeli bağlantılar için disketler bilgisayarlarda kullanıyordu. Şimdiki bulut sistemlerin yerinde de disketler vardı.

Disketli BağlantıDVD yerine VHS kasetleri kullanıyorduk. DVD kayıtlar 1995 yılına kadar üretilmedi.

VHS KasetE-posta yerine Fax kullanıyorduk. İnternetin pahalı olması e-posta kullanımını zorlaştırıyordu. En büyük iletişim aracımız bu nedenle Fax’tı.

Fax Cihazı

Bugün ise “bunlar teknolojiyse şimdi ki ne?” şeklinde bir tepki gösterebilirsiniz. Ama bugün kullanılan teknolojinin temelleri bunlar ve daha eskileri…

Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir