2014’ün En Popüler Sosyal Ağları

Dünya üzerinde kullanılan birçok sosyal medya ağı var. Bunlardan bazılarını sıklıkla kullanıyoruz, bazılarının adını bile duymadık. Bu ağlara yalnızca bilgisayarlar üzerinden değil, sürekli yanımızda taşıdığımız akıllı cep telefonları ve tabletler üzerinden de bağlanıyoruz. Elbette bu kolay kullanım ve rahat erişimin de etkisi fazla. 2014 yılının Şubat ayında yapılan bir araştırmaya göre dünya üzerinde 2,5 milyar insan internet kullanıyordu. Bu kullanıcıların ise 1,8 milyarının sosyal medya hesapları var.

Resimde sosyal ağların yıllara göre hangi cihazlarda, hangi oranda kullanıldığını görüyorsunuz:

İnternet için Kullanılan Cihazlar2014 yılını sonlandırmaya hazırlanıyoruz. Şirketler, araştırma ve istatistik şirketleri ise daha meşakkatli bir çalışma içine girdiler. Koca bir yılı tüm yaşanmışlıkları, olayları, gelişmeleri, en önemli gündem konularını, unutulmayacak anıları ve kurumlarla ilgili rakamsal verileri hazırlamakla meşguller.

Sosyal medya hayatımıza girdiğinden beri, her yıl kullanıcı bazlı büyüme rakamları da bu istatistikler arasında girdi. En çok hangi sosyal ağ tercih ediliyor, hangisine bu yıl daha fazla kullanıcı üye oldu, ne kadar paylaşım yapıldı gibi birçok değer inceleniyor. Sosyal medya sitelerinin kullanıcı bazlı büyüme rakamları çoktan belli oldu.

İşte bu noktada sizlerle 2014’ün en popüler sosyal ağlarını paylaşmak istiyoruz. Global Web Index tarafından yapılan araştırmanın sonuçları şu şekilde:

Aktif Kullanıcı Sayıları

  • Tumblr: Üye sayısı % 45 oranında artış gösterdi. Aktif kullanıcı sayısı ise % 120 oranında arttı. Bunu aldığınız etkileşimlerden de rahatlıkla anlayabiliyorsunuz.
  • Pinterest: Ülkemizde fazla kullanılmayan sosyal ağlardan birisi. Üye sayısı % 57 oranında artarken, aktif kullanıcı sayısı % 111 arttı.
  • Instagram: Bu senenin fenomeni olan ‘selfie’lerle birlikte popülerliği daha da artan Instagram’ın üye sayısındaki artış, % 36. Aktif kullanıcı sayısı ise %64 oranında arttı.
  • Linkedln: Sosyal kariyer ağı olan Linkedln’in üye sayısı %27 oranında artarken, aktif kullanıcı sayısı %54 arttı.
  • Twitter: Ülkemizin belki de en olaylı sosyal medya platformu olan ve tweetleri ile gündemin nabzını tutan Twitter’ın üye sayısındaki artı, %18. Aktif kullanıcı sayısındaki artış ise %26.
  • Youtube: 27 Mart 2014 tarihinde devlet büyüklerine ait olduğu öne sürülen ses kayıtları nedeniyle aşamalı olarak erişime kapatılan Youtube, 13 Nisan’a kadar kapalı kaldı. Olaylı video paylaşım sitesinin üye sayısındaki artış, % 13 iken aktif kullanıcı sayısındaki artış, %25.
  • Google Plus: Google, dünyanın en güçlü şirketlerinden biri olmasına rağmen, sosyal medya alanında fazla başarılı olamadı. Google Plus’ın üye sayısındaki artış %12 oranıyla, aktif kullanıcı sayısındaki artış %16 oranıyla sınırlı kaldı.
  • Facebook: 2004 yılında hayatımıza giren ve 2006 yılında Türkiye’de tanınmaya başlayan Facebook’un üye sayısındaki artış %6 iken, aktif kullanıcı sayısı yalnızca %2.
Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir