2014’ün En Trend Güneş Gözlükleri

Gözlükler artık vazgeçilmez bir aksesuarımız. Eski zamanlarda yalnızca görme bozuklukları, güneşten korunma gibi amaçlarla kullanılan gözlükler artık kıyafetimizi tamamlayan birer parça haline geldi. Aynı zamanda yalnızca yaz aylarında değil, kış aylarında da gözlüklerimizi yanımızdan ayırmıyoruz. Birçok doktorda güneş gözlüğünün yalnızca yaz aylarında değil, kış aylarında da kullanılması gerektiğini belirtiyor.

Gözlükler tüm bunların yanı sıra modanın, farklı stillerin vazgeçilmez parçaları haline geldi. Her tarza, her kıyafete göre gözlük kullanıyoruz. Yalnızca güneş gözlüklerinde değil numaralı gözlükler çerçeveleri ile şıklığı tamamlıyor. Tüm bunların yanı sıra herhangi bir göz bozukluğu olmaksızın, numarasız ve göz sağlığına zararsız gözlükler de sırf çerçeveleri için kullanılıyor.

Güneş gözlüklerinin modaya dair önemli bir parça olması 1950’li yıllarda film yıldızları ile parladı diyebiliriz. Çantalardan sonra en işlevsel aksesuar olan güneş gözlükleri, en popüler aksesuarımız. Birçok doktor ve optisyen ucuz alınan ve Çin malı gözlüklerin ise göz sağlığını kötü etkilediği konusunda uyarılarda bulunuyor. Bu nedenle hemen her kıyafetinizle kullanabileceğiniz bir gözlüğünüz olsun ama sağlığınız bozulmasın…

Gelelim 2014 yılının en popüler güneş gözlüklerine;

Soft Cat Eye

Soft Cat Eye Güneş GözlüğüSofy Cat Eye modeli olarak bilinen gözlükler son birkaç senedir popülerliğini koruyor ve cesur kadınların vazgeçilmez parçası haline geldi. 1950’li yıllarda Audrey Hepburn ile tanıdığımız bu gözlükler, 2014 yılına yumuşak bir formda geçiş yaptılar. Birçoğumuz da “Audrey Hepburn gözlüğü” olarak biliriz adını. İsteyenler daha sert çizgilere sahip ‘cat eye’ gözlüklerde kullanabilir ama 2014’ün en popüler modelleri arasında daha yumuşak çizgilere sahip olanları var.

ASOS, Dolce & Gabbana, Topten gibi gözlük markalarında kolaylıkla bu modeli bulabilirsiniz. Retro bir hava katan bu gözlükleri istediğiniz renkte kullanabilir ve yaza eğlence katarken, cazibenizi de ön plana çıkarabilirsiniz.

Yuvarlak Çerçeve

Yuvarlak Çerçeveli Güneş GözlükleriBirkaç sene öncesine kadar Zerrin Özer gözlüğü gibi isimler katılıp pek fazla da tercih edilmeyen bu model 2014’ün en popüler güneş gözlüklerinden. 1970’li yılların hippi akımı ile tanıdığımız bu gözlükler, John Lennon, Janis Joplin, Couteney Cox ve Olsen İkizleri gibi isimler dünyaya duyurdu diyebiliriz. Urban Outfitters gibi uygun fiyatlı markalarda bulabildiğiniz gibi Gucci gibi üst düzey tasarımcıların gözlüklerini de alabilirsiniz.

Wayfarer

Wayfarer Güneş Gözlüğü1960’lı yıllarda Jackie Onassis Kennedy’nin stili, aksesuarlarla tamamlanmış elbiselerden oluşuyordu. Bu oluşumda Wayfarer tarzını doğurdu ve büyük boy gözlükler popülaritesine kavuşmuş oldu. Hollywood yıldızlarının, Bob Dylan, Andy Warhol gibi isimlerin ve erkeklerinin vazgeçilmezi olan bu model, kadınlarda da erkeksi, maskülen tarzın vazgeçilmezi.

Ray – Ban markası altında satılan birçok Warfarer modeli ile popülerlik kat sayısı tavan yapan bu gözlükleri son birkaç senedir olduğu gibi 2014’ün de trend güneş gözlüklerinden. Retro etkiye sahip olan Wayfarer modeli biraz modern görünüm kazanarak baskılı ve neon çerçevelerle satışa sunulsa bile düz siyah olan orijinal tarzı geçerli olmaya devam ediyor.

Zarif Detaylar

Zarif Detaylı Güneş GözlükleriGüneş gözlüğünün temel fonksiyonlarına ek olarak tasarımcıların işlediği çerçevelerle şıklık kazanan gözlüklerden bahsediyoruz. Modern bir görünüme ve şıklığı tamamlayan tasarımlara sahip olan bu gözlükler 2014 yazının dikkat çekici ve zarif detaylarından birisi.

Tasarımcıların büyük bir özenle işlediği motifler ve taşlar, yumuşak renklerle ister retro görünüm ister modern görünüm için aranılan aksesuarlar oluyor. İnce metal çerçevelerin yanı sıra kalın metal çerçevelerle de modern – glam bir görünüm sağlayabilirsiniz. Hollywood yıldızlarının vazgeçilmez gözlükleri arasında yer alan bu zarif detaylı gözlükleri Versace gibi isimlerde kolaylıkla bulabilirsiniz.

Ahşap Çerçeve

Ahşap Çerçeve Güneş GözlükleriEn beğendiğimiz ve farkını ortaya koyan güneç gözlüğü modelleri arasında ahşap çerçevelerde yer alıyor. Yenilikçi bir şeyler denemeye istekli olan tasarımcıların ellerinden çıkan bu fütüristik gözlükler biraz büyük modeller olsa bile her zaman farklı duruşları ile trend güneş gözlükleri arasında yerini sağlam bir şekilde alıyor.

Yaz ayları dışında kış ayları içinde tercih edilen ahşap çerçeveli bu gözlükler, etnik stiller için ideal diyebiliriz. Yine Ray – Ban, ASOS ve Nordstorm gibi markalarda rahatlıkla bu modelleri bulabilirsiniz.

Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir