Apple Store Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Apple Türkiye mağazasını geçen sene açtı. Apple meraklıları için ‘teknolojinin Kabe’si’ olarak adlandırılan Apple Store Zincirlikuyu Zorlu Center’da açıldı. Yalnızca Apple meraklıları için değil tüm teknoloji severlerin ilgisini uyandıran Apple Store mağazaları hakkında bilinmesi gerekenleri sizlerle bu yazımızda paylaşmak istedik.

Türkiye’de açılan Apple Store, dünyanın 424. ve Avrupa’nın 99. mağazası olma özelliği taşıyor. İlk Apple Store mağazası ise 2001 yılında McLean Virginia ve Glendale Kaliforniya’da açıldı. Avrupa’da açılan ilk mağaza ise Londra’daki Apple Store Regency. Üst segment olarak adlandırılan High Profile Apple Store ise 2001 yılında New York Soho’da, 2006 yılında Beşinci Cadde’de açıldı.

Türkiye’deki Apple Store’un ilk müşterileri ise bu ortamın tadını çıkartırken alışveriş imkanı da buldular. İlk satılan ürün bir miniPod oldu ve satış görevlisi cihazın özelliklerini anlatırken büyük bir zorluk çekti. Apple’ın Zorlu Center’daki mağazasında 100’den fazla çalışan ve 200 ürün bulunuyor. Ürün çeşitleri ise tahmin edebildiğiniz gibi Mac, iPhone, iPad, iPod, Apple TV ve Apple aksesuarları.

Herhangi bir Apple indirimi konusunda çalışanlardan bilgi isterseniz, yanıt alabilmeniz imkansızdır. Sır gibi bu indirim ve fırsat günleri saklanır. Apple mağazalarının ilk açıldığı 2001 tarihinden bu yana 1 milyardan fazla müşterinin geldiği biliniyor. Hele yeni bir ürün piyasaya sürülmüşse önünde oluşan uzun kuyruklar sayesinde mağazayı bulmakta zorluk çekmezsiniz.

Apple Store mağazaları ABD’de metrekare başına en çok ciro yapan mağaza zinciri olarak bilinir. 2011 yılında mücevher markası olan Tiffany’nin iki katı ciro yaptıkları da biliniyor. Apple Store’da müşterilere neredeyse bir çalışan düşüyor. Çoğu üniversiteli ve yabancı dil bilen satış görevlileri elinde bir iPod Touch ile alışverişinizde size eşlik eder. Aynı zamanda size adınızla hitap edebilmek için de sizinden izin istiyor olmaları…

Bütün Apple Store mağazalarında bir Genius Bar bulunuyor. Yani bu bölümde bulunan masalar danışmanlık, onarım hizmetleri ve uygulamalı teknik destek veriliyor. Hemen her mağazasının açılışı büyük bir kalabalığı toplayan Apple Store mağazalarında her gün bir atölye, eğitim ve etkinlik bulunuyor.

Apple Store Cam Merdivenler

Raflarda bulunan bütün ürünler 70 derecelik açılarla sergileniyor. İlgilendiğiniz bir ürünün ekranını görmekte sıkıntı çekiyorsanız, elinize almanızda hiçbir sıkıntı yok. Hatta bu açılarla yerleştirilmesinin nedeninin de bu olduğu belirtiliyor. Zaten görevliler sürekli olarak size yardımcı olmak için yanınızda hazır bulunuyor.

Apple Store mağazalarından amiral gemisi olarak seçilenler cam merdivenli ve cam köprülere sahip. New York Times’a göre Steve Jobs’ın detaycı kişiliğinin bir parçası bu Apple Store mağazalarının yansıması. Ayrıca Steve Jobs’ın taklit edilmemek için bu merdivenlerin patentini aldığı bile söyleniyor. İstanbul’da bulunan iki katlı mağazada cam merdiven ya da köprü yok. Bunların yerine, gün ışığında alışveriş yapmanızı sağlayan, etrafındaki havuz nedeniyle tavadan dalgalanma hissi yaratan bir tavan penceresi yer alıyor.

Apple Store mağazalarından anlayacağınız üzere yalnızca yapılan ürünlere değil, mağazaların her ayrıntısına da dikkat ediliyor. Başarının disipline ve düzene dayalı olduğunun kanıtı olarak Apple Store mağazaları rahatlıkla gösterilebilir.

Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir