Bir Akıl Hocası (Mentor) Nasıl Bulunur?

İnsan, doğduğu andan itibaren, hep bir öğrenme hali içindedir. Önceleri, aile bireyleri tarafından yönlendirilir ve hayatı öğrenir. Öğrenme süreci boyunca, öğrenen ve öğreten birlikte ilerler. Bir yaştan sonra, öğrenmek istenen konular, etraftakilerin bilgilerini aşabilir, daha fazla bilgisi olan, öğrenmek istediği konularda çok daha tecrübeli olan birilerine danışmaya ihtiyaç duyulabilir. Bu kişi, öğrenmeye ve rehberliğe ihtiyaç duyulan konuda, daha önce çalışmış ve başarılı olmuş biri olabilir. Örneğin; üniversiteye yeni başlamış bir öğrenci, çok fazla bilinmezliğin ortasında hissedebilir kendisini. Okula başlamıştır ama ne yapması gerektiğini bilmediği, nasıl hareket edeceğini şaşırdığını bir ortamda bulmuştur kendisini. Üst sınıflardan bir öğrenci, kendisine rehberlik yapabilir, akıl hocalığını üstlenebilir; hangi işleri yapması gerektiğini, öğrencilik hayatının eksilerini ve artılarını, okulun en rahat ders çalışılan yerini anlatabilir. Bu durumda, üst sınıftaki öğrenci, yeni üniversiteye başlamış öğrencinin mentoru (akıl hocası) olur.

Mentor Nedir?

Genel olarak, akıl hocası şeklinde karşılık bulan kelime, bundan daha fazlasını içeren anlamlar taşır. Günümüz moda deyimiyle, yaşam koçluğu şeklinde de kullanımı görülmektedir. Belli bir hedefi olan, fakat bu hedefine nasıl ulaşacağı konusunda fikri olmadığından, yardıma ihtiyacı olan kişilere, hedefine ulaşması konusunda; tecrübelerini aktaran, yol gösteren, motive eden, olabilecekler hakkında uyarılarda bulunan kişiye mentor denir.

Mentor Nasıl Bulunur?

Mentora ihtiyaç duyulan durum ortaya çıktığında, doğru kişiyi bulmak, çözümün en büyük parçasıdır. Doğru kişi, danışmanlığa ihtiyacınız olan konuda, daha önce çalışmış ve başarılı olmuş kişidir. Doğru kişiyi bulmak için, ihtiyacınızı tam ve net belirlemek, atılacak ilk ve en doğru adımdır. Üretim yaptığınız bir işiniz varsa, aklınızda yeni fikirler ve gelişmek, ilerlemek varsa ve fakat nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız; alanınızda ilerlemiş ve büyük üretimler yapan iş adamları ile görüşebilirsiniz. Fakat aynı sektörde çalışan bu başarılı kişi, sektörde kendisine yeni bir rakip yaratmak istemeyeceğinden, yardımcı olmak istemeyecektir. Bu durumda, sektörde çalışmış, artık emekli olmuş, çok tecrübeli ve konusunda bilgili bir çalışanla görüşerek, danışmanlık hizmeti vermesi konusunda anlaşabilirsiniz.

Unutulmamalıdır ki; bir konuyu biliyor olmak, anlatabiliyor ve öğretebiliyor olmayı, her zaman beraberinde getirmeyebilir. Yani bu çalışan, çalışırken çok başarılı olabilir, ancak tecrübelerini aktarmak ve birilerini eğitmek konusunda çok iyi olmayabilir. Normal hayat içinde de, adı tam olarak bilinmese de, mentorlar (akıl hocaları) vardır. Örneğin; yeni evlenmiş bir çift, yeni taşındıkları evin olduğu binada, komşulara sahip olacaktır. Bu komşular, yeni ev hanımı olmuş kadına, sık sık yol göstermek ve bildiklerini öğretmek konusunda, oldukça istekli olacaktır. Yeni ev hanımı olan kadın, içlerinden biriyle, iyi ilişkiler kurarak; günlük sorunlarını sorabilir, nasıl yemek yapacağını öğrenebilir. Genel olarak, hayatını düzenlemek ve kişisel gelişim hedefleyen bir kişi, bir yaşam koçu ile anlaşarak, kendisine mentorluk yapmasını isteyebilir.

Mentorluk Şirketi Nasıl Çalışır?

Şirketiniz için, daha profesyonel bir çözüm arıyorsanız, mentor hizmeti veren, konusunda yaptığı işlerle başarısını kanıtlamış, danışmanlık şirketlerinden, ücret karşılığında hizmet alabilirsiniz. Bu şirketler; önce sizin şirketinizi inceler, çalışma şeklinizi ve kapasitenizi belirler, ulaşmak istediğiniz hedefe uygun olup olmadığınızı tespit eder. Hedefinize ulaşmak için, nelere ihtiyacınız olduğunu, yöntem seçeneklerini belirler. Hazırladığı fizibilite raporunu, size sunarak, fikirlerini yazılı olarak önünüze koyar. Bu rapor üzerinden, bir dizi toplantılar yapılır ve karşılıklı fikir alışverişleri ile izlenecek yol, kesinleştirilir ve süreç başlar. Değişim süreci boyunca, yanınızda olmaya devam eden mentor şirket, amacınıza ulaşana kadar, danışmanlık hizmetini vermeye devam eder.

Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir