Büyüyen Tehlike: Teknoloji

Gelişen, değişen, yenilenen dünyamızda teknolojinin nimetlerinden fazlasıyla yararlanıyoruz. Hatta teknolojinin olmadığı bir zaman dilimi düşünemez olduk bile. Çok değil bundan 15 yıl önce cep telefonunun o kadar da gerekli olmadığını düşünürken şimdi cep telefonumuz olmadan adım atamaz hale geldik. İnternete girmeden gün geçiremez olduk. Dolayısıyla çevremiz elektronik aletlerle çepeçevre kuşatıldı. Yemeğimizi, kişisel bakımımızı, her şeyimizi elektronik aletler olmadan yapamaz olduk.

Bize kazandırdığı zaman ve enerji tasarrufunun yanında zararları da var elbette. Elektromanyetik alan kavramını duymuşsunuzdur. Elektronik aletlerin vücudumuza zar veren sinsi bir elemanıdır kendisi. Birçok uzmanın araştırmalarının verdiği sonuçlara göre elektronik aletlerin bize verdiği zarar tahmin edebileceğimizden de çok.

Hiç yanımızdan ayıramadığımız cep telefonları için birçok uzman sayısız araştırma yaptı, açıklamalarda bulundu. Onkolog Devra Davis cepteki düşmanımız konusunda oldukça endişeli ve “öyle deney sonuçları gördüm ki sağlığa alarm verilecek derecede zararlı olduğu kanaatindeyim” diyenlerden. Davis 25 yaşına kadar beyin gelişimi devam eden insanın bu kadar elektronik aletlerin olduğu bir ortamda yaşamaları konusunda çok endişeli ve en azından yatak odalarına sokmamaları gerektiği konusunda birçok uzmanla da hemfikir. Daha önce sitede yayınladığım teknoloji ve çocuk başlıklı yazımda teknolojinin çocuklar üzerinde yarattığı tehlikelerden bahsetmiştim.

Yatak odanızda uyurken çıkarttığınız elektronik aletlerin bile vücudunuza etkileri var. Doç. Dr. Ayşagül Yılmaz’ın dediğine göre elektronik aletler sadece koku olarak algılayabildiğimiz parçacıklarını havaya bırakırlar ve bu havada asılı kalan tanecikler siz elektronik aletleri çıkarttıktan saatler sonra bile odanızda kalır. Farketmeden soluduğunuz bu tanecikler sizi yatak odanızda dahi bırakmaz.

Teknolojik aletleri hayatımızdan hepten mi çıkartacağız? Bu tabii ki mümkün değil fakat alacağımız tedbirlerle etkilerini aza indirmek mümkün. Bu konuda yapmanız gereken en güzel şey elektronik aletlerin kullanımını en aza indirmek olacaktır. Saş kurutma makinesi, ütü gibi çok fazla elektronik sinyal yayan aletleri olabildiğince hızlı kullanın. Cep telefonunuzu vücudunuzdan uzak tutun. Yatak odanıza hiçbir elektronik alet sokmayın. Kablosuz sinyal veren modem, bluetooth ya da benzeri sinyal veren cihazları kullanmadığınız zamanlarda kapatın. Çocuklarınızı elektronik aletlerden uzak tutun. Yapılan araştırmalar teknolojiyle birlikte lösemi hastası çocuklarda artış görüldüğünü doğruluyor. Bu yüzden küçük yaşta alışkanlıklarını elektronik aletler üzerine kurmasına engel olun.

Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir