Demokrasi mi?

Ülke yönetimlerinde en çok ön plana çıkan kavramlardan birisidir demokrasi. Halkın kendi kendisini yönetmesi olarak tanımlanır. Hal bu ki halk kendi kendini yönetemez. Görünürde öyledir fakat halk yönetimde çok da fazla söz sahibi değildir. Bizler temsili demokrasiyi kullanıyoruz. Yani bizi temsil edecek milletvekillerini seçiyoruz. Aslında önümüze koyulan adaylar arasından biz dilediğimizi seçiyoruz. Çünkü partiler kendileri adaylarını belirliyor ve halkın karşısına çıkıyor. Ve seçilen milletvekilleri halkın tamamını temsil hakkını eline alıyor. İşte buna temsili demokrasi denilmektedir.

Bir de doğrudan demokrasi vardır ki bu günümüzde uygulanması güç bir sistemdir. Fakat en demokratik olanı da budur. Eski Yunan şehir devletlerinde görülen bu uygulamada alınacak bir karar yada çıkacak bir kanunda halka sorulurmuş. Oylama usulü ile gerçekleştirilen bu sistemde halk kendi iradesini doğrudan kullanmaktadır. Bugün ülke nüfuslarının kalabalık olmasından dolayı bu mümkün değildir. Temsili demokrasilerde de milletvekilleri halkın değil partinin isteklerini yerine getirmektedir. Bütün partilerin milletvekilleri parti ne diyorsa onu yapmaktadır. Bizim ülkemizde de parti başkanları partiyi yönettiklerine göre. Aslında bir kişinin istediği olmaktadır ülkemizde. Her şeyi bilen ve karar veren sadece bir kişidir.

Çıkarılan bunca kanunda bir tane olsun olumsuz oy kullansın bir parti mensubu. Bu da aslında milletvekillerine gerek kalmadığını göstermektedir. Mecliste oylama yapmanın ne gereği vardır. Muhalefet partilerinin sundukları kanun teklifleri ve önergeler hiçbir şekilde kabul edilmemektedir. Peki nerede kaldı çoğulculuk, farklı seslerin de sözünün dinlenmesi? Ne söylenirse söylensin, ne kadar yolsuzluk ispatlanırsa ispatlansın yine de yöneticiler bildiklerini okumaktadırlar. Nerede demokrasi? Belirli bir kitlenin istedikleri yapılıyorken ki istedikleri de belli değil ne derlerse ne olduğunu bilmeden evet diyen bir kitle var- bir kitlenin dışlanması ve hiçbir şekilde demokratik haklarını savunamaması demokrasi ile bağdaşmamaktadır.

Bugün siyasetten anlamayan bir topluma oy kullanırken neleri göz önüne alarak oy verdiğini sorduğunuzda alacağınız cevaplar canınızı çok sıkacak. Daha Danıştay’ın ne iş yaptığını bilmeyen insanlar Danıştay ile ilgili düzenleme yapılacakken evet diyerek anayasanın değişmesini onayladılar. Oy veren kitlenin eğitim durumunun gözden geçirilmesi gerekmektedir. Hakaret ettiğimi kimse düşünmesin. Tabi ki çoğu insan bilerek, araştırarak, inceleyerek seçimini belirliyor fakat biraz da başka bir pencereden bakmak yararlı olacaktır diyorum.

Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir