Dev İnternet Sitelerinin Geçmiş ve Bugünü

Bugün hemen her saniye online olarak takip ettiğimiz sosyal medya sitelerinin ilk kurulduğu zamanı hatırlıyor musunuz? Sadelikleri ve yalnızca kişilerin birbiri ile basit şekillerde iletişim kurmasını sağlayan siteler şimdilerde birçok eklenti ve uygulaması ile kendi başlarına internet dünyasını oluşturuyor neredeyse.

Gerek satın almalar ile kullanıcı deneyimini geliştirmeleri gerekse yeni uygulama ve eklentileri ile birçok alanda hizmet veriyorlar. Neredeyse tek bir sosyal ağ ile istediğiniz diğer tüm sitelere bağlanabiliyor ve üst düzey bir kullanıcı deneyimi yaşayabiliyorsunuz.

İşte bu internetin dev sitelerinin dün ve bugünlerini sizlerle paylaşmak istiyoruz:

Linkedin

linkedin-eskiProfesyonel ve sosyal network sitesi olan Linkedin ilk kurulduğunda diğer siteler gibi basit bir görünüme sahipti. Şimdi ise üst düzey bir görünüme sahip oldu. Kullanıcılarına haberlerden, durum güncellemesine kadar pek çok seçenek sunuyor.

linkedin-yeni

Google

google-eski1998 yılında yalnızca bir arama motoru olarak hayatımıza giren Google, şimdilerde internet ve teknolojinin birçok alanında yerini aldı. Değişen sayfa tasarımına ek olarak Doodle tasarımları ile de dünyanın en güçlü şirketlerinin başında geliyor.

google-yeni

The Huffington Post

the-huffington-post-eskiHaber sitelerinin atası sayabileceğimiz, The Huffington Post 2005 yılında yayıncılık hayatına ilk başladığı zamanlarda da üstün bir hizmet sunuyordu. Şimdilerde ise çok daha özgün tasarımı, özel ve flaş haberlerini dev resimlerle sunuyor ve sayfa kullanımını en iyi kullanıcı deneyimi için hazırlıyor.

the-huffington-post-yeni

Myspace

myspace-eskiMyspace, belki de Facebook ve Twitter popülaritesi öncesinde 2003 yıllarında en popüler sosyal platformdu. Sonradan popülaritesini kaybetmeye başlayan Myspace, bugünkü tasarımı ile alışılagelmiş sosyal medya ağları dışında bir deneyim isteyen kullanıcılara hitap etmeye devam ediyor.

myspace-yeni

Youtube

youtube-eski2005 yılında Youtube ile ilk defa tanıştık. Günümüzde kullanıcılar tarafından her dakika 48 saatten fazla video yüklenen bir sosyal video paylaşım sitesi haline geldi. İlk zamanlarında mütevazi bir görünüme sahip olan Youtube şimdilerde, çok daha gelişmiş haliyle her kullanıcıya hitap ediyor ve haber, bilgi akışı desteği sunuyor.

youtube-yeni

Twitter

twitter-eski2006 yılında Twitter ile tanıştığımızda çok basit bir görünümü vardır. Şimdilerde ise milyonlarca kullanıcısı, fenomen hesabı ile düşünce ve görüşlerin yoğun bir şekilde paylaşıldığı sürekli canlı bir site haline dönüştü.

twitter-yeni

Yahoo

yahoo-eskiİnternet dünyasının bir diğer devi de Yahoo. Google yokken bile Yahoo vardı. 90’lı yılların başında en popüler arama motoru olarak kurulduğunda sitenin arayüzü sadece yazılardan ibaretti. Şimdilerde ise arama motoru özelliğini gölgede bıraktı ve birçok ek özellik ile kapsamlı bir siteye dönüşmüş durumda.

yahoo-yeni

America Online (Aol)

america-online-aol-eskiİnternetin ilk devlerinden olan America Online 1994 yılında açılış ekranı ve internet bağlantısı için gereken disketi. Resimde gördüğünüz gibiydi. Şimdilerde ise üst düzey bir görünümü var.

america-online-aol-yeni

Digg

digg-eski2000’li yılların haber paylaşım sitesi olan Digg, yalnızca yazılardan oluşan sade bir arayüze sahipti. Şimdilerde ise zengin bir görsel içeriğe sahip.

digg-yeni

eBay

ebay-eskiDünyanın en büyük e-ticaret sitelerinden olan eBay, “Auction Web” adıyla kuruldu ve sade bir görünümü vardı. Şimdilerde ise her kategorisi ile üst düzey bir e-ticaret sitesi.

ebay-yeni

Flickr

flickr-eskiFotoğraf paylaşım sitesi olan Flickr, 2004 yılında kurulduğu zaman sade bir görünüme sahipti. Şimdi ise üst düzey bir fotoğraf paylaşım sitesi haline geldi.

flickr-yeni

Facebook

facebook-eski2004 yılında tanıştığımız ama 2006 yılında Türkiye tarafından tanınmaya başlayan Facebook, ilk olarak “Thefacebook” adıyla yola çıkmıştı ve fazlasıyla sade bir görünüme sahipti. Şimdilerde ise grupları, sayfaları, eklentileri, uygulamaları, Messenger servisi ile devasa bir sosyal medya platformu haline geldi.

facebook-yeni

İnternet sitelerinin bu akıl almaz başarıları elbette ki, kullanıcı deneyimleri ile gelişti ve en iyi kullanıcı deneyiminin sunulması hedeflendi. Günümüzün en çok ziyaret edilen sitelerinin başında yer alan Facebook ise neredeyse Google’ın yerini almaya başladı…

Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir