Ev Hanımları ve İş İmkanları

Annelik statüsünün başlı başına bir meslek olarak görülmesinin iyi ve kötü tarafları var. Bazıları sadece kadınların çocuğun bakımını ve evin idaresini almayı bir yük olarak görse de bazı kadınlar bunu isteyerek ve bir hak olarak görüp hayatlarını bu şekilde devam ettiriyorlar.

Kadının çalışma hayatındaki rolü yıllar geçtikçe çoğalıyor ve kadınlar artık aile hayatlarını çalışma hayatlarına göre düzenliyorlar. Ne zaman evlenecekleri, ne zaman çocuk yapacakları, nerede yaşayacakları ve buna dahil olan adamın bu hayata uyumunun bir bütünü olarak evliliğin şekillendiği bir düzen görmekteyiz. Yaşam şartlarının zorluğu çalışma hayatına atılmayı zorunlu hale de getirebiliyor tabii ki. Bu yüzden çocuğuyla vakit geçirmeye uygun olmayan işler bırakılıyor anneler tarafından.

Ev hanımlarının bu ortak sorununa çareler de gün geçtikçe artıyor. Çalışma hayatına cesareti olmayan hanımlar internet aleminden ya da televizyondan gördükleri ev hanımlarının başarılarıyla cesaret buluyorlar. Hem ev hayatından uzaklaşmadan para kazanmanın yolunu buluyorlar hem de özgüvenleri yerine geliyor.

Ev hanımlarının giderek profesyonelleştiği yemeği bile iş sektörüne dönüştüren hanımlarımız var. Önce komşularından, eşten, dosttan önerilerle bu işe el atan hanımların kafalarında bu işin büyütülebileceğinin ampulleri yanınca kendilerini para kazanırken buluyorlar. Bayramda kalabalık olup işin içinden çıkamayanlar, dışarıda yemekten sıkılan iş yerleri çalışanları, altın günü düzenlemek isteyen ama pasta börekle uğraşmak istemeyen hanımlar soluğu bu ev hanımlarında alıyor. Ayrı bir hüner isteyen mantı da buna bir örnek. Çoğu market artık ev hanımlarından aldığı mantıları reyonlarına koydu bile.

Dikiş nakış işi de pek bir meşhur fakat öyle yaratıcılığını kullanan hanımlar var ki hayran kalmamak mümkün değil. Akla gelmeyecek uğraşları araştırıp, geliştirip ev ortamında çalışmalarını düzenleyip hem de ev hanımlığından taviz vermeyen hanımların bu başarısı alkışlanmaya değer.

Bütçelerinde kısıtlılıkla çok az bir sermayeyle başlayıp işini ev dışına taşıyanları da çok görmeye başladık. Devletin de bu konuya el atmasıyla işler biraz daha kolaylaştı. Kredilerle fikirlerinizi gerçeğe dökmek artık o kadar da zor değil. İhtiyacınız olan biraz cesaret ve biraz da kendine güven.

Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir