Facebook Graph Search Farklı Tekniği İle Güncelleniyor

Graph Search yeni güncellemesi ile dikkatleri çekiyor. Artık Graph Search ile şirketinizde ki bekarları aratabileceksiniz.
Graph Search yeni güncellemesi ile adından sıkça bahsettireceğe benziyor gelin önce Graph Search nedir bakalım.

Mark Zuckerberg bundan yaklaşık olarak bir sene önce Facebook’a bir eklenti ile arama motoru özelliği getireceğini açıklamıştı. Bu açıklama internetin büyük çoğunluğunu oluşturan Facebook kullanıcılarında merak uyandırmıştı.

2013 yılının mart ayına gelindiğinde, Graph Search artık yavaş yavaş Facebook kullanıcılarının profillerine eklenmeye başladı. Facebook’un Graph Search özelliği standart Facebook kullanıcıları için çok büyük farklılıklar getirmemiş gibi görünse de, profesyonel bilgisayar kullanıcıları ya da bilgisayar geliştiricileri, Graph Search’in henüz başlangıç aşamasında olduğunu ve yapılma mantığının tek olduğunu belirttiler.

Graph Search, Google ya da diğer arama motorları gibi kelime ya da kelime gruplarının birleşimlerinin internet üzerinde ki web sitelerinde süzülmesi şeklinde yapılmıyor. Facebook üzerinde ya da bazı haber kaynaklı sitelere dayalı olarak çalışır. Kullanıcıların izinleri doğrultusunda paylaştıkları bilgilerini kategorilere ayırır ve arama motoruna yazdığınız soru cümlesinin her kelimesi kendi kategorisini eleyerek en yüksek olasılığı size getirmeye çalışır. Yani standart arama motorlarında olduğu gibi yazdığınız kelime, internet üzerinde bulunan en güçlü web sitesinden en güçsüz web sitesine şeklinde sıralanmaz, tam tersi aranan kelimeler ya da cümle, her bir parçası ayrı ayrı aratılarak minimum arama sonucu ile karşınıza çıkartılmaya çalışılır.

Graph Search yeni güncellemesi ile dikkatleri çekiyor. Güncelleme ile istediğiniz bir şirketin içerisinde ki kişileri, özelliklerine göre ayırabileceksiniz. Örneğin: Bilgin Türk’te çalışan bekar erkekler yazdığınız zaman Facebook’ta çalıştığı iş yerini Bilgin Türk yapan ve ilişki durumu bekar, cinsiyeti erkek olan kişiler karşınıza sıralanacaktır.

Henüz çok yeni Graph Search tekniğinin gelişmesini merakla bekliyoruz.

Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir