Garajda Kurulan Dev Şirketler

Günümüzün en popüler ve en büyük mal varlığına sahip olan bazı şirketleri küçücük bir kulübede, eski bir garajda kurulmuş. Milyonlarca dolar değerindeki bu garajlar, size yaratıcılığın ve girişimciliğin hangi noktalarda başladığını söylüyor aslında. Ayrıca imkanı olmadığından yakınan birçok kişinin varlığını da biliyoruz. İnsan kendi imkanını bazen kendi yaratmalıdır.

Girişim yapmak demek birilerinin size sağladığı imkanlarla başarılı olmak değildir. En zor koşullarda bile yaratıcılığını kullanarak ve kendi imkanlarını kendi yaratarak girişimleri hayata geçirmek gerekir. İlla birisinin elinizden tutmasını, sırtınızı sıvazlamasını beklememelisiniz. Elinizde bulunan tüm imkanları maksimum faydada kullanarak geleceğin milyon dolarlık şirketlerinden birini bile kurabilirsiniz. Bunun resmi ve herkesin gözünün önünde olan kanıtları da fazlasıyla var.

Girişimci ve yaratıcı bir ruha sahipseniz evinizin bir odasında başladığınız girişimlerden gelecekte herkes gıpta ederek bahsedebilir. Hayranı olduğunu birçok marka aynen bu şekilde küçücük bir garajda kuruldu. Şimdi ise tüm dünyanın tanıdığı bu şirketler milyon dolarlık karlarını açıklıyor.

Gelelim garajda kurulan ve şimdinin dev şirketlerine;

Google

GoogleAklınıza yolda yürürken bir şey takılsa, yol tarihi almak isteseniz, e-posta atmak isteseniz, çeviri ihtiyacı duysanız, verilerinizi depolamak isteseniz ilk başvurduğunuz kimdir? Elbette, dünyanın en büyük arama motoru olan GOOGLE.

4 Eylül 1998 yılında Sergey M. Brin ve Lawrence E. Page tarafından, Kaliforniya/Menlo Park’ta kurulan Google, dünyanın en zengin şirketleri arasında yer alıyor. Standford Ünversitesi’nde birbiri ile tanışan bu iki dahi insan, bir gün garaj otururken dünyanın en büyük arama motorunu kurdular.

Kısaca web, mobil, medya, özel arama, ev ve ofis, sosyal olmak üzere daha birçok servisi ile hizmet veriyor. Yaptığı satın almalar, Android işletim sistemi öncülüğü, Chromebook’lar ve Google Chrome işletim sistemi gibi daha birçok alanda dev bir şirket.

Apple

AppleŞimdilerde iPhone, iPad, iPod, Macbook’ları dillerden düşmeyen Apple da garajda kurulan dev şirketlerden. Dünyanın en değerli şirketleri arasında yer alan Apple ve efsaneye dönüşen CEO’su Steve Jobs ve Steve Wozniac tarafından bir garajda kuruldu.

Kaliforniya/Cupetino’da 1976 yılında kurulan şirket, ciro açısından Samsung Electronics’den sonra dünyanın en büyük ikinci bilgi teknolojileri şirketi. App Store ve iTunes Store online mağazaları ile dünyanın birçok yerinde hizmet veren Apple, borsa değeri açısından da en büyük ikinci halka açık şirket olarak görülüyor ve 2013 yılının başında değerinin 414 milyar dolar olduğu biliniyor.

Microsoft

MicrosoftBilgisayar denildiğinde akla gelen ilk yazılım markası elbette ki, Microsoft. Bu dev yazılım ve bilişim şirketi de bir garajda kuruldu. Dünyanın en büyük bilgisayar şirketlerinden biri olarak anılan Microsoft kurucusu Bill Gates ise dünyanın en zengin insanı. Bill Gates ve arkadaşı Paul Allen, şirketi bir garajda kurdu ve “her ev ve masaya bir bilgisayar” vizyonu ile dünya devleri arasında girdi.

Windows bilgisayar yazılımlarının yanı sıra günümüzde Windows Phone yazılımları, Bing arama motoru, Enterprise Software, One Drive depolama servisi, yıllar boyunca kullandığımız Messenger servisi, Nokia ortaklığı ile tanınıyor.

Amazon

AmazonDünyanın en büyük e-ticaret sitelerinden olan Amazon da, Jeff Bezos tarafından Washington’daki evinin garajında 1995 yılında kuruldu. Amazon’un en büyük özelliği, ilk kurulmuş en büyük internet alışveriş sitesi olmasıdır. Belki de birçoğumuz online alışveriş ile ilk kez Amazon’da tanıştı. Bugün Amazon benzeri birçok e-ticaret sitesi var. Ama birçok kişi hala Amazon üzerinden online alışveriş işlemlerini sürdürüyor.

Günümüzde aradınız her DVD, CD, bilgisayar yazılımı, bilgisayar oyunu, elektronik eşya, aksesuar, mobilya gibi çeşitli mallar satın alınabiliyor. Son yıllarda yaptığı en büyük atılımlardan birisi ise elektronik kitap okuyucusu Kindle’ı piyasaya sürmek oldu. Şimdilerde Kindle 3 adıyla satılan cihaz, Amazon’un en çok satılan ürünü.

Disney

Walt DisneyÇocukluğumuzun en büyük kahramanı olan Disney karakterleri de garajda üretildi. Walt ve Roy Disney ilk filmlerini 1923 yılında amcalarının garajında üretti ve kurulan bu şirket bir imparatorluk haline geldi.

Başta küçük animasyon stüdyosu olan Disney, sonradan büyüyerek Hollywood stüdyoları haline geldi. Bugün ise Walt Disney Şirketi, American Broadcasting Şirketi (ABC) ve ESPN gibi iki dev kuruluşun da sahibi.

Hewlett – Packard

Hewlett – PackardABD’nin en büyük bilgisayar üreticisi olan HP’de garajda kurulan dünyanın değerli firmaları arasında yer alıyor. Şimdilerde çok büyük bir uluslararası şirket haline gelen Hewlett Packard, bilgi işlem, baskı sistemleri, sayısal görüntüleme donanımları üreticisi, yazılım ve hizmet sağlayıcısıdır.

Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir