Hiperaktivite Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Çocuklar, kendilerinden beklenen davranış kalıplarına uymadıklarında, yaramaz etiketi yapıştırılır. Çoğu zaman, sadece çocuk olmanın verdiği rahatlıkla, düşünmeden ve özgürce hareket ettiklerinde, yetişkinler tarafından azarlanırlar. Çok çabuk büyümesi, kendilerinden beklendiği şekilde hareket etmesi konusunda baskı yapılan çocuklar, içgüdüsel bir duyguyla, daha çok yaramazlık yapmaya devam edebilirler. Anne-baba ve diğer aile büyükleri arasındayken, yaşından çok daha olgun ve büyük olması beklenen ve fakat bu davranışları sergilemeyen çocuklar, genellikle “yaramaz” olarak adlandırılırlar.

Bu yaramazlıklar, aile içindeyken görmezden gelinebilirken, okul çağı başladığında, dış çevre ile ilişki kurmaya başladığında, dikkat çekmeye ve düzeltilmesi gereken bir hata gözüyle bakılmaya başlar. Bu yaramazlıklar, bazı çocuklar için, düzeltilmesi mümkün olmayabilen davranış kalıpları halindedir. Çoğu anne-baba, hiperaktif kelimesini ilk kez, okula başlayan çocuklarının öğretmeninden duyarlar. O ana kadar, çocuklarının durumu, aşırı yaramazlıktan başla bir şey değildir.

Hiperaktivite Nedir?

Hiperaktivite Nedir?Hiperaktivite, ilk çocukluk çağında tespit edilebilen, yetişkinlikte ise geçmemiş olsa bile en azından kontrol altına alınabilen, kimileri için ruh durum bozukluğu, kimileri için ise beyin kimyasallarındaki bozukluk olarak tanımlanabilen, aşırı hareketlilik ve dikkat eksikliği durumudur. Özetle; hiperaktivite, kişilere hiperaktif kelimesinin yakıştırılmasına sebep olan bir durumdur. Hiperaktif kişi; aşırı enerjiktir, uzun süre sabit şekilde oturamaz, çok ilgisini çekmeyen konularda dikkatini birkaç dakikadan fazla toplayamaz, hızlı hareket eder, düşünür ve konuşur.

Genellikle, okul çağına gelmiş çocuklarda teşhisi yapılır. Tamamen ortadan kaldırılmamasına rağmen, yetişkin çağlarda, kişinin kendisini ve hareketlerini kontrol edebilme yeteneği kazanmasıyla, daha katlanılabilir bir hal alan bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlıkla büyüyen çocuklar, yetişkinlik zamanlarında, bu özellikleri sayesinde, iş hayatında son derece başarılı bireyler haline gelebilirler.

Okul çağında, sınıfta diğer çocukları, hareketleriyle rahatsız ederek, öğretmenin gözüne batması sonucu fark edilmektedir. Bu noktadan sonra, öncelikle bir doktora başvurarak emin olmak, doktorun önerdiği tedavi yöntemini ise çocuğun öğretmeni ile birlikte iş birliği içinde uygulamak gerekir. Hiperaktivite, öğrenme güçlüğü yaşanmasına sebep olmaz, ancak davranışlardaki özellikler, dikkat toplayamama gibi durumlar nedeniyle, öğrenme konusunda biraz daha fazla çaba göstermek gerekebilir.

Hiperaktivite Nasıl Tedavi Edilir?

Hiperaktivite Nasıl Tedavi Edilir?Hiperaktivite, var olduğu kişiden, tamamen silinemeyen, ancak kontrol altına alınabilen bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlığın tedavisi konusunda, uzmanlar ikiye bölünmüştür. Bir kısım uzman, ilaçlarla tedaviyi, bir kısım uzman ise psikolojik destek tedavisini öngörmektedir. İlaçla tedavi için, uyarıcı kimyasal maddeler içeren ilaçlar kullanılmaktadır. Bu ilaçlar, hiperaktif kişide, beklenenin tam tersi bir etki ile sakinleşmeyi, daha yavaş hareket etmeyi ve dikkati bir konuya toplayabilmeyi sağlamaktadır.

Doktor reçetesi ile satılan bu ilaçların, herhangi bir bağımlılığa sebep olmadığı, ancak depresyon, uyku hali gibi yan etkileri olduğu belirtilmektedir. İlaç tedavisi kullanılan hasta için, sık sık doktoruna görünmesi ve bu şekilde yaşadığı yan etkilerin tespit edilmesi, dolayısıyla ilaç dozunun gerektiği gibi ayarlanabilmesi, uzmanlarca tavsiye edilmektedir. Diğer tedavi yöntemi ise, psikolojik eğitim ve destek tedavisidir. Bu yöntem, ilaç tedavisine nazaran, etkilerinin daha uzun sürede görüldüğü, okuldaki öğretmen, evdeki aile bireyleri ve bir de doktoru kapsayan kalabalık bir ekiple uygulanması gereken, oldukça zorlu bir süreçtir.

Kimyasal maddelerden uzak kalmayı tercih eden, çocuklarının tedavi edilmesi gereken bir hastalığı değil, düzeltilmesi gereken davranışları olduğunu düşünen anne-babalarca, daha çok tercih edilen bir yöntemdir. Hiperaktif teşhisi konmuş bir çocuğun anne-babası, diğerlerinden biraz daha zorlu bir sürece girdiklerinin bilincinde olmalı, çocuğun mümkün olduğunca stresten uzak ve sinir krizi yaşamasına sebep olmayacak ortamlarda bulunmasını sağlamaya çalışması gerekir.

Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir