Instagram Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Dünyada en çok kullanıcısı olan ve günümüzde sosyal mecradan ziyade bir ticaret endüstrisine dönüşen en önemli platformlardan biridir. Elbette herkesin bildiği gibi programın esas amacı resim veya video paylaşmak olsa da, şuan ki kullanımı bu amacın çok ötesindeki bir boyuttadır.

“Instagram fenomeni” kavramının doğuşu ve ınstagram üzerinden alım satım işlemlerinin gerçekleşmeye başlamasından beri, uygulamanın tek işlevi resim paylaşımı değildir. Takipçi sayısına göre reklam gelirlerinin elde edilmeye başlanması ile ticari amaç uğruna kullananlar vardır.

Instagram Nedir?

Instagram Nedir?Instagram 2010 yılında ilk kurulduğunda çeşitli filtre özellikleri ile fotoğraflarınızı düzenleyip paylaşmanızı sağlayan bir uygulamaydı. Günümüzde son derece değişen ınstagram ile ilk başlarda yalnızca 13 saniyelik videolar yüklenebiliyorken, artık 1 dakikaya kadarki videoları yüklemeniz mümkündür. Filtrelerinin çeşitliliği son derece artan ınstagram, pek çok yan uygulama ile işbirliği içinde çalışmaktadır. Boomerang gibi anlık videolar çekebileceğiniz programlar ile yakaladığınız görüntüleri ınstagram üzerinden paylaşabilirsiniz.

Instagram Ne işe Yarar?

Instagram Ne işe Yarar?Instagram üzerinden bir gönderi paylaşabilir, arkadaşlarınızı veya beğendiğiniz kullanıcıları takip edebilir, onların resim veya videolarını beğenebilir, “keşfet” kısmında bulunan ınstagramın sizin için seçtiği fotoğraf ve videoları görüp onları beğenebilir, hoşunuza giden yeni profilleri takip edebilirsiniz. Karşılıklı olarak takipleştiğiniz veya takipleşmediğiniz kişilere direkt mesaj göndererek, ınstagram üzerinden konuşabilirsiniz. Ayrıca gönderilerinizi yoruma açık veya yoruma kapalı seçenekleri ile paylaşabilir, yoruma açık gönderilerin altına yorumlarınızı yazabilirsiniz.

Instagramda en çok kullanılan kavramlardan bir tanesi hashtag kavramıdır. “#” işareti ile yapılan bu akım, belirtmek istediğiniz ifadeleri kelime olarak bölmeniz anlamına gelir. Örneğin bir güneş batımı paylaşıyorsanız #güneş #manzara etiketlerini kullanarak, bu kelimeleri ınstagramda aratan kişilerin sizin paylaşımınızı görmesini sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda yeni bir özellik olarak “hikâye paylaşımı” seçeneğini getiren ınstagram, bu sayede snapchat’e de rakip olmayı başarmıştır. Bu özellik sayesinde gün içinde pek çok video veya resmi hikâye adı altında paylaşabilirsiniz. Fakat bu hikâyelerin 24 saat sonra silineceğini ve altlarına yorum yazılamayacağını unutmadan paylaşmanızda fayda vardır.

Instagram Nasıl Kullanılır?

Instagram Nasıl Kullanılır?Sosyal medya hesabına kayıt olmak için mail adresiniz ve şifre oluşturmanız yeterli olacaktır. Tamamen ücretsiz bir uygulama olan ınstagram, hem iOS hem de android işletim sistemlerinde bulunmaktadır. Instagrama kayıt olurken kendiniz için bir kullanıcı adı belirlersiniz, daha sonrasında bu isim değiştirilebilir. Telefon numaranızı girerek veya Facebook ile bağlanarak arkadaşlarınızın ınstagram hesaplarına ulaşabilir, onları takip edebilirsiniz.

Fotoğraf ve video paylaşımlarınız sırasında renk, kontrast, keskinlik, bulanıklık, vinyet gibi ayarlar yapabilir, görüntüyü çevirebilir ve kırpabilirsiniz. Arkadaşlarınızın gönderilerini beğenebilir, altlarına yorum yazabilirsiniz. Eğlenceli ve bilgi verici sayfaları takip ederek, orada okuduğunuz ve hoşunuza giden bir içeriği, bir videoyu sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz.

Milyonlarca takipçisi olan ünlüleri takip edebilir, haklarındaki görüşlerinizi onlara yazabilirsiniz. Şuanda ünlülerin en ciddiye aldıkları ve neredeyse her yorumu okudukları bir sosyal platform olan ınstagram sayesinde, ekran yüzlerine birebir ulaşma şansınız bulunmaktadır. Ayrıca ınstagram gönderilerinizi Facebook ve Twitter üzerinden de paylaşabilirsiniz.

Instagram’da en çok kullanılan şeylerden bir tanesi de gizlilik ayarlarıdır. Profilinizi gizli yapmanız halinde takipçileriniz dışındaki hiç kimse gönderilerinizi göremez. Ayrıca profili gizli olan bir hesabı sizin görebilmeniz için de mutlaka o hesabı takip etmeniz gerekmektedir.
Hesap ayarlarından ınstagram arama geçmişinizi silebilir, daha önceden beğendiğiniz gönderileri görebilirsiniz. Beğendiğiniz gönderilere ve takip ettiğiniz kişilere göre düzenlenen ınstagram keşfet özelliği sayesinde, yeni hesaplar keşfedebilirsiniz.

Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir