İnternette Görsel Arama Nasıl Yapılır?

İnternet ilk çıktığı günden bu yana her dakika bir yenilikle karşılaşılan alanlardan bir tanesi. Her gün çeşit çeşit program, ara yüz, uygulama ile insanların hayatını kolaylaştıran her şey, internet sayesinde kolaylıkla ulaşılabilir hale geliyor. Arama motorları, internet üzerinde aranılan her tür bilginin bulunabilmesine yardımcı olur. Arama motorları genellikle, bilgi, doküman ve görsel aramak için kullanılmaktadır.

Günlük hayatta gerekli olan hava durumu, yol durumu ve tarifi gibi bilgilere artık çok fazla ihtiyaç duyuluyor. Tüm bu bilgiler radyo, televizyon gibi materyaller yerine internet üzerinden ediniliyor. Görsel aramak ise birçok kişinin gerek ödev gerek iş gerekse hobileri için ihtiyaç duyduğu bir uygulama. Arama motorları kişilere, internetten görsel arama şansını da ücretsiz olarak sunuluyor. Görsel aramayı bilgisayardan, tabletler ve telefonlardan rahatlıkla yapabilirsiniz. Bu konuda Google’ın başarısı da göz ardı edilemez.

Görsel Arama Çalışma Sistemi

Görsel Arama Çalışma Sistemiİnternetten bir görsel aradığınızda karşınıza; benzer görseller, görselin bulunduğu siteler ve aranılan görselin diğer boyutları çıkabilmektedir. Görsel kullanarak arama yapmak, diğer web sitelerinde resmi bulabilmek açısından en kaliteli sonucu elde etmenizi sağlar. Ancak aile fotoğrafı gibi görsellerde bu oran ister istemez düşecektir. Aramaların en iyi sonucu ünlü fotoğraflarından ve klasik görsel türlerinden bulabilirsiniz.

Bilgisayar Kullanarak Görsel Arama

Bilgisayar Kullanarak Görsel AramaBilgisayarlardan belirli programları kullanarak görsel arama yapabilmeniz mümkündür. Bunun için Chrome’un 5 ve üzeri sürümleri, İnternet Explorer’ın 9 ya da üstü sürümleri, Safari 5 ve üzeri sürümleri, Firefox’un 4 ve üzeri sürümleri yeterli olacaktır. Tarayıcıyı açtıktan sonra arama motoruna girerek aramayı yapabilirsiniz.

Telefon ya da Tablet Kullanarak Görsel Arama

Telefon ya da Tablet Kullanarak Görsel AramaAradığınız görselin benzerlerini bulabilmek için Google kullanarak arama yapabilirsiniz. Chrome uygulamasının Android, İOS ile uyumlu türlerinde görsel arama yapmak mümkündür. Arama yapmak için kullanacağınız görsele dokunun ve görselin büyük görünmesini sağlayın. Sağ alt köşede bulunan menü simgesinden görsel aramayı tercih edin.

Arama Yapılan Görsel Nasıl Kullanılır?

Arama Yapılan Görsel Nasıl Kullanılır?Görsel aramanız durumunda aranan tüm görseller hatta URL’ler arama motorları tarafından saklanmaktadır. Ancak saklanan bu görseller sadece hizmetlerin daha iyi hale gelmesi amacıyla kullanılmaktadır. Resmi başka bir yerde başka kişilerin kötü emellerle kullanmasına müsaade etmez. Ancak görselin saklanacağını baştan kabul ederek aramayı yapmalısınız.

İnternetten Görsel Aramanın Adımları

İnternetten Görsel Aramanın AdımlarıArama motoruna girdikten sonra images.google.com adresine giderek resmi sürükleyip bırakmanız yeterli olacaktır. Resmi sürükledikten sonra resimle ilgili özellikle ünlü bir isimse birçok bilgi karşınıza çıkabilir. Bilgisayarınızda bulunan birçok resim ile bu uygulamayı kullanmanız mümkün. Aramak istediğiniz resmi arama çubuğuna sürükleyerek bırakabilirsiniz. Neticede, resimle ilgili yazınsal bilgiler, benzer görseller ve aynı görselin farklı boyut ve kalitedeki seçenekleri size sunulacaktır.

Resmin URL Kodu ile Görsel Arama

Resmin URL Kodu ile Görsel AramaElinizde resmin sadece URL kopyası bulunuyorsa; aynı araştırmaları yapmanız mümkündür. Kopyaladığınız URL’i, arama motorunun görsel sayfasına yapıştırarak yine benzer görselleri, hakkındaki bilgileri ve görselin farklı boyutlarını bulabilme şansına sahipsiniz.

Pratik bu işlemler sayesinde yaptığınız araştırmalar, projeler, ödevler ve çalışmalar için gerek duyduğunuz resimleri, bilgi kaynaklarını kolaylıkla bulabileceksiniz. Yine aynı uygulama sayesinde sunulan resmin orijinal olup olmadığını da kontrol edebilirsiniz. Tüm bu işlemleri hızlıca yapmak için kaliteli bir tarayıcıya ve iyi bir arama motoruna ihtiyacınız olacaktır. Kendiniz için en doğru tercihi kullanarak, deneyerek bulabilirsiniz. Çünkü her bilgisayar sistemi için uygulamalar farklılık arz edebilmektedir. Ayrıca bulunan görsellerin telif hakları konusuna da dikkat ederek çalışmalarınıza sokmanızda fayda var.

Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir