İstanbul’un Fethi ve Sonuçları

İstanbul, Osmanlı Devleti’nin 7. padişahı Fatih Sultan Mehmet (II. Mehmet) tarafından 29 Mayıs 1453 tarihinde fethedilmiştir. Çağlar boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan İstanbul, daha önce defalarca kez kuşatılmıştır. Anadolu ve Asya kıtalarını birbirine bağlayan şehir, jeopolitik açıdan son derece önemlidir. Bu nedenle de birçok hükümdarlık bu güzel şehre sahip olmak istemişlerdir.

Fatih Sultan Mehmet, babası II. Murat‘ın hayatını kaybetmesiyle tahta geçmiş ve küçüklüğünden beri hayalini kurduğu İstanbul’u fethetme hazırlıklarına başlamıştır. O tarihte Bizanslıların elinde olan İstanbul, daha önce Osmanlılar tarafından 7 kez kuşatılmıştır. Genç yaşına rağmen üstün zeka ve askeri yeteneğe sahip olan II. Mehmed, herkesin imkansız dediği şeyi başarmış ve bir çağın bitip yeni bir çağın doğmasını sağlamıştır.
İstanbul tam 50 gün süren bir kuşatma sonrasında Osmanlı hakimiyetine girmiştir. İlk olarak 6 Nisan 1453 tarihinde Osmanlı ordusu Haliç’ten Marmara’ya kadar mevzilenir. Aynı gün Bizans askerleri de karşı atak için yerini alır. Fatih Sultan Mehmet, tarafından özel olarak tasarlanan devasa topların atılacağı yer için bir gedik açılır.

12 Nisan 1453’te bu topların atışına başlanır. Anlatılanlara göre; topların doldurulması yaklaşık 2 saati alıyordu. Sultan Mehmet topçuların daha hızlı olmasını istedi. Fakat topların ateşlenmesi esnasında bir top patladı ve topu döken usta Urban hayatını kaybetti.

Günler süren çatışma sonrasında yapılan tüm mücadele sonuç vermedi. Bizanslıların yaptığı hücum Osmanlı donanmasını yarıp geçince, Sultan Mehmet komutanlarını ve devlet adamlarını bir kez daha toplayarak konuştu. Neticede 29 Mayıs 1453 tarihinde İstanbul, Fatih Sultan Mehmet tarafından fethedilerek, Osmanlı topraklarına katıldı.

İstanbul’un fethi hem Türk hem de dünya tarihi açısından birçok şeyin değişmesine neden olmuştur. Fethin en önemli sonuçlarından biri 1000 yıllık Bizans devletinin sona ermesidir. İstanbul’un fethinin dünya tarihi açısından diğer sonuçları şu şekildedir; Orta Çağ bitip Yeni Çağ başladı, Avrupa ülkeleri İstanbul’da elçilikler kurmaya başladı, coğrafi keşifler başladı, rönesans hareketinin başlamasında etken oldu ve Avrupa’da mutlak krallıkların güçlenmesini sağladı.

İstanbul’un fethinin Türk tarihi açısından sonuçlarına baktığımızda şunları sıralayabiliriz; II. Mehmet Fatih unvanını aldı, İstanbul Osmanlı’nın başkenti oldu, Osmanlı’da yükselme devri başladı, Türklerin Avrupa’da ilerleyişi hızlandı, Anadolu ve Rumeli toprakları arasında bütünlük sağlandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir