Kişisel Bütçe Planı Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Kişisel bütçe planı herkesin üzerinde durması gereken bir konudur. Bu konuya çocuk yaştan aşina olanlar daha şanslıdır. Çünkü “ağaç yaş iken eğilir.” Bu nedenle anne ve babalara düşen görev büyüktür. Bilinçli bir şekilde çocukların yönlendirilmesi sonucunda kişi, kendi parasını kazanmaya başladığında kişisel bütçe planını rahatlıkla yapabilmektedir. Bu anlamda dikkat edilmesi gerekenler vardır. Şimdi, önemli gördüğümüz püf noktaları sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Ekonomik gelir düzeyine göre kişinin kendi bütçe planını hazırlaması için aylık net gelir ve giderlerini bilmesi gerekir. Öncelikle kendinizde bu bilinci oluşturmalısınız. Çoğumuz elimize geçen net geliri biliriz. Fakat harcamalarımızın tutarını bilmeyiz. Bu da kredi kartı kullanımının artması sonucunda karşılaşılan bir husustur. Çünkü nakit para ile ödeme yapılmadığı için o an için harcanan miktar yüklü gelmemektedir. Ay sonu geldiğinde, hesap ekstresine baktığınızda tabloyu net bir şekilde görebilirsiniz. Yüksek maaşlı meslekler grubunda yer alan bir işte çalışıyor olsanız dahi ayağınızı yorganınıza göre uzatabilmeniz için kişisel bütçe planınızı dikkatli bir şekilde hazırlamalısınız.

Kazandığınız paraların yetmediğini düşünüyorsanız ki ciddi anlamda kazanç sağlayanlar bile böyle düşünür. Yapmanız gereken tek şey geleceğe yönelik adım atmaktır. Kısacası tasarruf yapılarak, birikimlerin değerlendirilmesi için yatırım yapmanızdır. Bu sayede kişisel bütçe planınızı daha doğru bir şekilde ayarlayabilirsiniz. Çünkü elde ettiğiniz gelirler; kira, doğal gaz, elektrik, su gibi masraflar nedeniyle ayın sonunu getirememenize neden olmaktadır. Bu yüzden kredi kartı harcamalarınıza son vermelisiniz ve tasarruflu olmayı öğrenmelisiniz. Birikim yapmanızı sağlayacak farklı ek kazanç yöntemlerinizi araştırmalısınız. Ayda 500 TL ek kazanç için yapılabilecek 7 iş önerisi hakkında bilgi almak için bu yazıyı okumanızı öneririz: http://www.altinfiyatlari.biz/haber/ayda-500-tl-ek-kazanc-icin-yapilabilecek-is-onerileri/

Ek kazanç elde edebileceğiniz iş fikirleri sayesinde bütçenize hissedilir katkılar yaratabilirsiniz. Fakat kazanılan paralar geldiği gibi gideceği için geleceğe yönelik yatırım yapmanız şarttır. Bunun için son zamanlarda popüler hale gelmiş finans piyasalarını tercih edebilirsiniz. Hisse senedi, altın, döviz gibi araçları alıp satarak para kazanabilirsiniz. Bunun için yatırımda bilinmesi ve dikkat edilmesi gereken püf noktaları öğrenmelisiniz. Bu sayede bütçenize daha ciddi miktarlarda katkıda bulunabilirsiniz. Birikimlerinizi değerlendirerek, yıllardır hayalini kurduğunuz eve, arabaya sahip olabilirsiniz. Bunu başaran yatırımcılar vardır. Sadece azim ve prensipli olarak hedefe yönelik hareket etmelisiniz. Yani kendinize hedef koymalısınız. Günde ortalama 250 TL kazandıracak 10 süper iş modeli hakkında bilgi edinmek için bu yazıyı okumanızı tavsiye ederiz: http://borsanasiloynanir.co/gunde-ortalama-250-tl-kazandiracak-is-modelleri/

Hedeflerinize yönelik adımlarınızı prensipli bir şekilde atmanız sayesinde kişisel bütçe planınızda yer alan gelir ve giderlerinizin oranını artırabilirsiniz. Bunun için harcamalarınıza ve kazancınıza göz atmalısınız. Denge sağlayacak bir plan oluşturmalısınız. Finansal alışkanlıklarınızı bilinçli bir şekilde düzenlediğinizde elde edilecek tablo gerçekten de sizi sevindirecektir. Başarı sağladığınızı gördükçe mutluluğunuz artacaktır. Aynı zamanda hayatınızda da değişimler gözlenecektir. Harcamalarınızı dikkatli yapmanız sayesinde en çok istediğiniz hayallerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu haz verici bir gerçektir. Bu nedenle anlık hazzınızı artıcı faaliyetler yerine günlük para kazanmanızı sağlayacak yolları araştırmalısınız.

Son olarak, bütçe planınızı yaparken dikkat etmeniz gereken hususlardan biri de günlük harcamalarınıza sınırlandırma getirmenizdir. En basitinden her gün dışarıda yemek yemek, çay, kahve içmek yerine evinizde bu işlemleri daha az masrafla giderebilirsiniz. Bu sayede hem ailenizle birlikte vakit geçirmiş hem de paralarınızı cüzdanınızda tutmuş olursunuz. Böylelikle geriye dönüp baktığınızda ailenizle vakit geçirmediğiniz için pişman olmazsınız. Bu sadece aileniz için geçerli değildir. Dostlarınız, sevdikleriniz, yakınlarınız herkes için önemsenmesi gereken bir gerçektir. Diğer gerçek ise paraya olan ihtiyaçtır. Temel gereksinimlerin sağlanması için elde edilmesi gereken kazançlar kişileri sevdiklerinden ayıran kapitalizm sisteminin yaratmış olduğu döngüdür. Bu döngünün içerisinde kendinize ve sevdiklerinize yer ayırmanız gerektiğini unutmamalısınız.

Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir