Konuşma Öncesi Yapmanız Gerekenler

İster uzun ister kısa olsun konuşma yapmak öyle kolay iş değildir. Hazırlıklı olsun ya da olmasın her konuşmanın barındırması gerekn çeşitli unsurlar vardır ve bu unsurların eksikliği karşı tarafın kolaylıkla farkedebilir ve bu eksikliğin sizdeki yansıması olarak kendinizi yeterinde ifade edememe korkusuyla birleşerek etkili bir iletişim gerçekleştiremezsiniz.

Hazırlıksız konuşmalar doğaçlama, çoğu zaman konunun konuyu açtığı durumlarda yapılır. Hazırlıklı konuşmalar ise başlı başına bir çalışmayı gerektirir. Konuşma öncesi yapmanız gerekenleri, sözlü anlatımda çalışmalar yapmış Dr.Saadettin Koç’un çalışmalrından yararlanrak sunmaya çalışacağım.

Konuşma yapmadan önce konuyu belirleyin. Başarılı bir konuşma sistemli bir şekilde kurgulanmış konunun etkili bir sunumundan meydana gelir. Konunun belirlenmesi size konu hakkında gerekli bilgileri edinmenizi sağlayacaktır. Konuyla ilgili bilgilerin bir plan dahilinde sunulması için konunun belirlenip kurgulanması çok önemlidir.

Konuşma için gerekli hazırlıklarınızı yapın. Konu ne olursa olsun konuşma öncesi araştırma gereklidir. Konuşmada bilmeniz gerekenler, elinizde olması gereken dökümanlar, sunduklarınızı kanıtlayacağınız belgeler, konunuza ışık tutacak yayımlanan süreli süresiz yayınlar, konuşmanıza dahil edeceğiniz konuklar belli bir hazırlık aşamasını gerektirir.

Konuşma metninizi hazırlayın. Konuyla ilgili elde ettiğiniz şeyleri sıralayıp önem sırasına göre sıralayın. Her konuşma için yazılı bir metin gerekli olmasa da en azından zihninizde kurgulamanız için size yarar sağlayacaktır.

Dinleyicinin ilgisini sağlayacak çeşitli konuşma hilelerinden yararlanın. Bu konuşma hilelerini meraklandırma, kışkırtma ve izleyiciye kendini önemli hissettirme olarak sıralanabilir.

Ve son aşama konuşmanızı prova edin. Bu provayı tek başınıza ayna karşısında yapabileceğiniz gibi aile bireyleriniz ya da arkadaşlarınızın önünde de yapabilirsiniz. Yapılan prova zaman konusunda size önbilgi sağlayacağı gibi ses ve tonlamalarınızı ayarlamanız için size gerekli deneme olanağını da sağlayacaktır.

Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir