Moda Psikolojisi

Moda psikolojisi benim olduğu gibi sizin de yeni tanıştığınız bir kavram olmalı. Aslına bakarsak moda ve psikoloji kavramlarını ilk duyduğumda bile birbirine yakın buldum. İkisi de insanı ifade ediyor ve onun davranışlarını yönlendiriyor. İnsan psikolojisi ne kadar değişken ise bunun giyimine yansıması da o denli değişken oluyor.

Renklerin psikolojiye etkisini çokça duyduk. İşte moda psikolojisi denilen kavramın kapsadığı unsurlar arasında renklerin etkisi de var. İnsanların hangi renkleri neden giymeyi tercih ettiği, hangi ruh hallerinde hangi modelleri tercih ettiği ve giydikleri kıyafetlerle karşı tarafa hangi mesajları verdiği gibi çok önemli konulara parmak basan moda psikolojisi kavramını bundan sonra bir hayli duyacağız.

Giyimine dikkat etmesi gereken mesleklerin özellikle moda psikolojisini takip etmesi gerekiyor. İnsanlara hitap eden bir mesleğiniz var ise “güven” kavramını yakalamalısınız, “güven ve karizma” gibi özellikleri bir şey satmaya çalışan ya da bir şey kabul ettirmeye çalışan bir meleğiniz varsa da mutlaka yakalamalısın. Dahası bir buluşmaya gidiyorsanız ve heyecan dorukta ise bu heyecanı bir nebze kırıp rahat bir ortam elde etmeye çalışan bir kadınsanız kırmızı tam da size göreymiş.

Bizim için yeni bir kavram olsa da yurt dışında bir hayli yaygın. Ülkemizde ise İstanbul Bilgi Üniversitesinde açılan Moda Psikolojisi bölümüyle gelişme göstereceğinden de şüphemiz yok. Prof. Dr. Karen Pine İstanbul Bilgi Üniversitesine 2011 yılında geldi ve o zamandan beri yaptığı seminerlerle ve yayınladığı makalelerle alanında adını çok duyurdu. Katılımın ve kayıtın ücretsiz olduğu seminerlerine üniversite dışından katılım da olabiliyor. Geçmiş bir seminer olsa da kapsamını ve içeriğini öğrenmek açısından linke buradan bir göz atın.

Modayı katip ediyorsanız bunu neden yaptığınızın farkında olmalısınız. Moda psikolojisi araştırmalarıma göre modayı takip eden insanlar ikiye ayrılıyor. Birinci grup bir gruba dahil olma isteğinde iken, ikinci grup ise gruptan farklı olmak isteğiyle modaya öncülük etmek isteyen ve farkını her detayıyla ortaya koymaya çalışan insanlar oluyor.

Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir