Online Bankacılık Nedir? Nasıl Kullanılır?

Online bankacılık, internet tabanlı bir banka şubesi gibi hizmet vermek anlamına gelmektedir. Siz banka veznesine gittiğinizde, kredi kartı borcunuzu ödemek için cüzdanınızdan para çıkartır, verirsiniz. Gün içinde birkaç saatlik zaman ayırmanız gerekebilir, çünkü sizinle beraber benzer işler yapmak için gelen müşterilerde olacaktır. Online bankacılık ise 10’larca diyebileceğimiz pek çok işlemi kahvenizi yudumlarken evinizde, tabletiniz ya da akıllı telefonunuz ile yapmanızı sağlamaktadır.

Online Bankacılık Hizmetini Nasıl Alabilirim?

Online Bankacılık Hizmetini Nasıl Alabilirim?Tamamen ücretsiz olup, bankanızın bireysel bankacılık gişesinde bulunan müşteri temsilcinizle görüşmeniz gerekiyor. Sizlere aynı gün için tamamlanabilecek bazı bilgiler verecek ve çoğu işlem zaten bilgisayar başından yapılıyor. Yüksek güvenlik geçerli olduğu için size verilecek banka numarasını arıyorsunuz, bazı doğrulamalar için sorulara yanıt veriyorsunuz, şifreleri oluşturduktan sonra telefondaki görevli sizi yönlendirecek ve şifreleriniz ile birlikte cep telefonunuza gelecek sms şifresi ile internet ile giriş yapabiliyorsunuz.

Online Bankacılık Kullanması Zor mudur?

Online Bankacılık Kullanması Zor mudur?Her şey tamamen Türkçe. İnternette haber sitelerini gezebiliyorsanız, bu yapıdan daha basit olduğunu kolaylıkla söyleyebiliriz. Lakin birkaç dakika da menüler arasında geçiş yapmazsanız, sistem sizi dışarı çıkartacaktır ve tekrar girmeniz gerekebilir.

Hangi İşlemleri Yapabilirim?

Hangi İşlemleri Yapabilirim?Ülkemizde herhangi bir bankaya para gönderilmesi destekleniyorsa, yurtdışına swift işlemleri olabilir. Döviz, altın alıp satabilirsiniz. Faturaları tek seferlik ya da otomatik ödeme ile ödeyebilirsiniz. SGK prim borçlarınız, hattınıza ait faturalar ya da kredi yüklemesi yapabilirken, kredi kartınıza ait borçlarınızı ödeyebilirsiniz. Aynı banka hesapları arasında anlık olarak istediğiniz zaman para gönderip alabilirken (havale), farklı banka hesabına para gönderip alacaksanız işlem saatleri içinde olmasına dikkat etmelisiniz(EFT).

Kredi ya da kredi kartı başvurusu yapabilir, bankanızın desteklediği tarih aralığındaki tüm işlemlerinizi görebilir ve isterseniz dekontları yazıcıdan çıkartabilirsiniz. İMKB başvurusu yaptıktan sonra onaylanırsa yine aynı menüleri kullanarak hisse alıp satabilir, emir iyileştirebilirsiniz. Yalnız İMKB işlemleri için internet bankacılığı pek verimli olmayacaktır. Çünkü her 3-5 dakikada bir en ufak işlem yapmazsanız, sistem dışı olma riskiniz var ve önemli anları kaçırabilirsiniz. Ayrıca grafiklerde olmayacağı için pek verimli sayılmaz. Bunun yerine bankanız uygulama destekliyorsa onu kullanınız.

Günün Her Saati Açık

Günün Her Saati AçıkOnline bankacılık günün her saati açıktır ve ileri tarihli emirler vermeniz son derece kolay. Örneğin, her ay aynı tarihte ev kiranızın gönderilmesini ister misiniz? Kredi kartı ödemelerinizin otomatik maaşınızdan çekilmesine ne dersiniz? Bazı kurumlara ödemeleri desteklenen saatler içinde yapmanız gerekebilir. Bunun bilgisi bankanızda genelde yer alır. Ayrıca bu sisteminizi korumak için hangi cihazdan giriş yapıyorsanız mutlaka anti-virüs programınızın olmasına dikkat edin.

Mail adresinize bankanızdan bilgilendirme mailleri gelebilir, yalnız tıkladığınızda kişisel bilgilerinizi girmenizi istiyorsa dikkatli olun ve dolandırıcılık vakasına yakalanmış olabilirsiniz. Hayatı biraz daha pratikleştirmek ve bankaya giderek zaman kaybetmenin önüne geçmek için yaygınlaşan internet hatlarının da faydası ile ülkemizde her bankada bulunmaktadır ve yoğun olarak kullanılmaya devam ediyor.

Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir