Pişmanlık

İnsanın kendi yaptıklarını “hata” olarak nitelendirmesi zordur.Hata” olduğunu bile bile engellenemeyecek olan yaşantılarımız da yok değil hani ama çoğu kişi o an yaşadıklarında bir yanlış olduğunu çoğu zaman fark etmez. Keşkelerle dolu bir hayat geçirenlerin çoğu ise zamanın onları sürüklediği noktada geçmişten uzaklaşmış ve bakış açıları geçmişin o bakış açısıyla çoktan değişiklik göstermiştir.

Peki hayatında hiçbir şeyden pişmanlık duymamış bir insan var mı? Bunu söyleyenleri duymuşsunuzdur fakat benim demek istediğim söylenenler, karşı tarafa yansıtılanlar değil. Kafasını yastığa koyup kendiyle baş başa kalan bir insandan söz ediyorum. İnsanın kendi iç dünyasını sonuna kadar açtığı ender anlardan biridir uyku öncesi. İşte tam da bu anlarda aklına hiçbir keşke” nin gelmediği bir insan var mıdır?

İnsan hayatının en deli dolu anlarını düşünecek olursak genç yetişkinlik dönemi gelir akla. Aşklarımızın, hayatımızın, isteklerimizin uç noktada yaşandığı bu dönem hatalarımızın da doruk noktaya ulaştığı zaman dilimlerinden bir tanesidir. Hayatın sizi sürüklediği hataları bir kenara bırakırsak bizim de kendimizi hataların içine sürüklediğimiz anların da az olmadığını fark ederiz. Davranışlar davranışlara zemin hazırlar ve bu komplike olayda bir bakmışsınız hiç ummayacağınız yerdesiniz.

Keşke dediğimiz anları hatırladığımızda içimize düşen o inanılmaz suçluluk ve üzüntü hissini atmanın kolay olmadığı aşikar. Fakat sizi siz yapan o hatalar olmasaydı şimdiki o bakış açınızdan eser olmayacaktı. Bu çok duyduğunuz bir mevzu fakat unutulmamalıdır ki hatalar ileride oluşacak daha büyük hataları önlemek için size sunulmuş bir nimettir adeta.

Kendimizi içine soktuğumuz çıkmaz, üzdüğümüz insanlar, hayatımızın rotası… Bunların hepsi gün gelir içimize bir ateş yayar adeta. Yılların sizi güçsüzleştirdiği anlarınızı hatırlayın. Hep bir “keşke” olur o anlarda.

Peki siz söyleyin, bu keşkenin sizi güçlendiren ve yeni bir siz oluşturan hatalar sonucu mu oluşmasını isterseniz, yoksa hatadan değil de hiçbir şey yapmamaktan mı? Unutmayın hata yapmanız hiçbir şey yapmamanızdan iyidir.

Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir