Sokak Modası Nedir?

İnsanların tek bir kalıp halinde aynı giyinmemek için başlattıkları akımdır. Günlük hayatta kullandıkları kıyafetlerin uyumsuzluğunu, uyumlu hale getirerek meç etmeleridir. Günümüzde yeni başlayan bu akımı, gençler başlatmıştır diyebiliriz.

Eskiden herkesin tek tip giyinmesi, bu akımın başlamasını körüklemiştir. Örnek vermek gerekirse; annelerimizin gömleklerinde vatka oluşu, babalarımızın İspanyol paça giymeleri gibi. Sokak modasında her tarz yer almaktadır. Dışarı çıkıp baktığınızda, herkes kendine özgü bir tarzda giyiniyor. Kıyafet seçimlerinde geleneksellikten uzaklaşarak, kendi düşünce yapılarına, zevklerine, hayat felsefelerine göre seçim yapılıyor. İstediğiniz kombinasyonu yapıp sokağa çıkabilirsiniz. İnsanlar bu duruma alıştıkları için sizi ayıplamazlar.

Gelişen ve değişen hayatta, pazarlamacılar çok iyi gözlem yaparak, her kesime uygun kıyafetleri mağazalarda bulundururlar. Giymiş olduğunuz kıyafetlerle sokak modasını kendiniz oluşturursunuz. Modacılar bile ilhamlarını sokaktan aldıklarını söylerler. Halbuki sokak modası, modaya karşı uyumsuzluk değil miydi?

Sokak modası trendlerine baktığımızda asimetrik kesimlerden oluşan elbise ve etekler, hiç bir zaman modası geçmeyen blue jeanler, oduncu gömlekleri, kısa şortlar, renkli çoraplar ve daha fazlası için dolabınızda yer açmalısınız.

Koyu renklerden çok, neon renklerin hakim olduğu bu trendde; cesur ve iddialı parçalar boy göstermektedir. Ayakkabı seçiminde ise bilekten bağcıklı ayakkabılar vitrinlerin camını süslüyor. Etek, elbise ve pantolonlarınızın altına giyerek şık bir görüntü elde edebilirsiniz.

Sokak modasında aksesuarlar, giydiğiniz kıyafetin daha şık durmasını sağlar. Hanımlar için birçok çeşit vardır; küpe, yüzük, kolye, oje, gözlük, şal, kemer, çanta, ayakkabı ve daha sayamadığım materyallerden oluşmaktadır.

Önemli olan kıyafetin içinde kendinizi nasıl hissettiğinizdir. İnsanların ne düşündükleri umurunuzda olmasın. Siz modaya uyacağınıza moda size uysun. Rahat ettiğiniz kıyafeti giyerek, aksesuarlarla kendinize şık bir hava katabilirsiniz. Moda programlarının yaygınlaşması ile insanlar kıyafet seçimlerine özen göstermeye başladılar. Son bir sözle yazımı bitirmek istiyorum: “İnsanlar kıyafetleri ile ağırlanırlar, fikirleri ile uğurlanırlar.”

Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir