Sosyal Medya Kullanıcılarına Operasyon ve Cezalar

Son zamanlarda sosyal medya platformlarının amaç dışı kullanımları ile karşılaşıyoruz. Her ne kadar insanların kendini özgür bir şekilde ifade etmesi gerektiği söylense de bu ifade şekillerinin de bir sınırı olması gerektiğini düşünüyorum. Bir insanın kendini ifade etmesi demek saygı ve sevgi çerçevesinin aşılmasını gerektirmemelidir.

Gezi Parkı eylemlerinde sosyal medya platformlarının yoğun bir şekilde kullanılması ile başlayan hakaret boyutundaki söylemler ve eylemin amacı dışına çıkmasına neden olan söylemler hala devam ediyor. Geçtiğimiz ay erişimi kısıtlanan Twitter bundan en büyük nasibini alan sosyal ağ oldu. Kısıtlama sonrasında özgürlüğün elden alınmasına yönelik söylemlerin artması ve farklı yollardan Twitter’a erişimin sağlanması ile atılan tweet sayısının arttığı da bir gerçek.

Dünya çapında Twitter’ın bu şekilde kullanımı örnekleri de mevcut. İspanya’da da geçtiğimiz günlerde aynı tarzda Twitter eylemleri meydana geldi. 140 karaktere sığdırılan söylemlerin ne kadar etkili olduğu ise tartışılır.

Ülkemiz gündeminde yer alan bir habere göre, 20 Eylül 2012 tarihinde Twitter aracılığıyla Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret eden bir gen. 10 ay hapis cezasına çarptırıldı. Adeta güç göstergesi olarak kullanılmaya başlayan sosyal medya ağları gerçekte bu amacı yansıtmıyor elbette. Ama objektif olarak düşünüldüğü zaman bir devlet büyüğüne bu şekilde hakaret içeriklerinin de uygun olduğu söylenemez. Hak aranmak isteniyorsa bunun yolları en doğru şekilde aranmalıdır. Sosyal medya üzerinden yapılan eylemlerin pek etkisi olacağını düşünmüyorum.

İspanya’da yapılan bir sosyal medya operasyonunda ise 20’ye yakın kişinin terör örgütü ETA’yı övdükleri nedeniyle gözaltına alındıkları belirtiliyor. Bu kişilerin terör örgütünü desteklemek, şiddet içeren ve öven mesajlar paylaşmak, cihadı savunmak gibi eylemleri desteklemeleri özgürlüğü mü ifade ediyor? Gözaltına alınmaları dışında yapılan eylemlerin herhangi bir faydası olduğu görülmüyor. İspanya’da bu operasyonların daha öncede yapılmış olması da dikkatleri çekiyor.

Sosyal medya siteleri kesinlikle duygu ve düşüncelerinizi özgür bir şekilde ama saygı çerçevesini aşmadan ifade edebileceğiniz yerlerdir. Siyaseti sosyal medya üzerinden yapmanın hiçbir faydası olmayacaktır ve aranan hak da doğru bir şekilde gerekli mercilere iletilmeyecektir.

Bu eylemler, operasyonlar yapıladursun, New York Borsası‘nda (NYSE) işlem gören Twitter hisse senetleri de bu ara pek revaçta sayılmaz. Sosyal medya sitelerine yapılan yatırımın popülerlikle ve kullanıcı ilgisi ile değerlendikleri de biliniyor. Bu tarz olaylar Twitter hisse senetlerinin değerinin artmasını sağlayabilir aslında. Twitter’ın halka açıldığı 8 Kasım 2013 tarihinden bu yana fiyat grafiği gözlendiği zaman eski popülerliğinin kalmadığı görülmekte.

twitter-fiyat-grafiği

Facebook, Twitter, Google, Apple, Microsoft gibi dünyaca ünlü teknoloji sitelerinin hisse senetlerine yatırım yapabilirsiniz. Eğer sosyal medya sitelerine fazlaca düşkün bir insansanız birikimlerinizi bu yönde değerlendirebilirsiniz. Kesinlikle güzel bir yatırım yöntemi olduğunu da belirtmek isterim. Gelecek fiyat tahminlerini yapmak diğer yatırım araçlarına göre çok daha basit.

Twitter gibi sosyal medya sitelerinin hisse senetlerini nasıl alıp – satabileceğiniz hakkında bilgilere bu yazıdan ulaşabilirsiniz: http://www.borsanasiloynanir1.com/google-facebook-twitter-hisse-senedi-alim-satim/

Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir