Sosyal Medya Zaman Hırsızı mı?

Dünyada yaygınlaşması ile birlikte, ülkemizde de hızla yayılan sosyal medya, fazla kullanıldığı zaman insanları yalnızlığa ve sadece yazışarak anlaşmaya yitmektedir. Aradığınız her türlü bilginin, eğlencenin elinizin altında olması; gece uykusuz kalmaya, en küçük zaman dilimlerini sosyal medyaya ayırmaya yol açar. Her gün yenileri başlayan diziler, bütün geceleri doldurmakta ve artık eş dost ve akraba ziyaretleri yerini dizi izlemeye bırakmaktadır. Çocuklarda da bağımlılık yapan sosyal medya, ertesi gün okula gidecek çocukların, vaktini gece geç saatlere kadar televizyon ve bilgisayar başında geçirmesine yol açmaktadır.

Doğru ve verimli kullanılmayan sosyal medya zaman hırsızı olacaktır. Fakat ona gereğinden fazla vakit ayıran bireylerde hırsızlığa göz yumarak, zamanlarını kendi elleri ile sosyal medyaya teslim etmektedir. Sadece boş zamanlar ayrılarak, sosyal medya verimli bir şekilde kullanılabilmektedir. Zamanı iyi kullanmak insanın elindedir. İşe, eğlenceye ve dinlenmeye, gerektiği kadar zaman ayırmak yani planlı yaşamak şarttır.

Sosyal Medya Zamanı Nasıl Çalar?

Sosyal Medya Zamanı Nasıl Çalar?Gerekli durumlarda kullanıldığında oldukça faydalı olan, en uzaktaki yakınlar ile rahatça iletişim kurulabilen sosyal medya, eğer boş vakitlerde kullanılmıyorsa, iş ve öğrenim durumuna engel oluyorsa, o zaman hırsız olabilmektedir. Gece geç saatlere kadar ve iş sırasında sosyal medyayı takip etmek, konsantrasyonu etkileyecek, hiçbir işe gereken önem verilemeyecektir. Uzun saatleri televizyon ve internet başında geçirmek, ders çalışılması, kitap okunması, dışarıda iş takip edilmesi gereken birçok zaman diliminin boşa geçmesine neden olur.

Sosyal Medyanın Zamanı Çalması Nasıl Önlenebilir

Sosyal Medyanın Zamanı Çalması Nasıl ÖnlenebilirDoğru kullanıldığında hayatımıza değer katan sosyal medyayı, sınırlı boş vakitlerde kullanmak önemlidir.

 1. Küçük Çocukların Sosyal Medya Kullanması Sınırlanmalıdır.
  Dünyaya gelir gelmez, sosyal medya ile tanışan ve bu şekilde insanlar ile iletişim kurmaya alışan çocuklar, yalnız kalabilmektedir. Ailelerin önlem alması ve sosyal medyaya ayırdığı zamana kısıtlama getirmesi, çocuğu ev dışındaki sosyal faaliyetlere yönlendirmesi önemlidir. Çocuk, gerçek insan ilişkileri kurmaya alıştığı zaman, sosyal medyayı çok fazla kullanmayacaktır.
 2. Aile Büyüklerinin Ev Ortamındaki İlişkileri Canlı Tutması Önemlidir.
  Bazı aileler, günlük iş yoğunluğu, akşam televizyon dizileri ile o kadar çok meşgul olurlar ki evdeki ilişkilerin yavaş yavaş koptuğunu fark etmezler. Oysa aile içinde yapılan sohbetler, akrabalar ile kurulan gerçek ilişkilerin yerini hiçbir şey dolduramaz. Bu durum erken fark edilmeli ve sosyal medyanın, gerçek ilişkilerin vaktini çalmasına izin verilmemelidir.
 3. Sosyal Medya Kullanan Her Birey Kendisine Vakit Sınırlaması Getirmelidir.
  Erişkin bireyler kendilerine sınırlama getirmeli ve bu ayrılan zaman dilimi aşılmamalıdır. Öğrenciler; derslerini aksatmayacak kadar, çalışanlar; uykusuz kalmayacak kadar, ev hanımları ise işlerinden arta kalan kısa bir zaman dilimini sosyal medyaya ayırmalıdır.
 4. Cep Telefonları, Uyku Ve Ders Vakti Sessize Alınmalı veya Kapatılmalıdır.
  Çocuklarda ve gençlerde alışkanlık haline gelen, gece geç saatlere kadar cep telefonundan mesajlaşmak ve Facebook, Twitter gibi sosyal medya araçlarını kullanmak; gece uyku düzeninin bozulmasına ve gereksiz radyasyon alınmasına sebep olacaktır. Çoğu ailede büyük problemler çıkaran bu durum, aile ve çocuğun konuşarak karar vermesi ile çözülebilir.
 5. Sosyal Medyanın Doğru Kullanıldığındaki Faydaları Topluma Anlatılmalıdır.
  Halk olarak imkanımız yeterli olmasa da her türlü yeniliği anında takip etmeyi pek severiz. Gelişmekte olan toplumlarda görülen bu hastalık, bir moda olarak bizim ülkemizde de devam etmektedir. Hiçbir geliri olmayan insanların elinde en pahalı cep telefonları, her dakika yapılan paylaşımlar görüyoruz. Oysa her şey gerektiği kadar kullanıldığında anlamlı ve güzeldir. Halk bu konuda bilinçlendirilmeli ve sosyal medyanın faydalı amaçlar için nasıl kullanılabileceği anlatılmalıdır.
Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir