Sosyal Medyanın Gücü

 

Dünyayı 21. Yüz yılda en çok etkileyen gelişme internet teknolojilerinde yaşanan gelişmeler olmuştur diyebiliriz. Günümüz dünyasında internet askeri alandan, siyasi alana, ekonomiden medyaya kadar birçok alanda etkisini göstermektedir. Toplum hayatına getirileri çok fazla olan internet aynı zamanda bazı değerlerin de kaybolmasında etkilidir. Son 7 yıldır dünyayı kasıp kavuran sosyal medya çılgınlığı çağımızın en önemli unsurları arasına girdi. Adından da anlaşılacağı üzere sosyal yani toplumsal yayın organı gibi düşünülebilir. İnsanların gündemde yer alan haberleri, bilgileri, gelişmeleri müzikleri ve buna benzer her şeyi arkadaşları ile ve üyesi olduğu grup ile paylaşım yapmaları son zamanların en gözde internet fenomenlerinden birisi. Fakat son yıllarda yaşanan gelişmeler sosyal medyanın ne kadar güçlü olduğunu tüm dünyaya gösterdi.

Evet, sosyal medya devletlerin elinde kontrol edebildiği normal gazete ve televizyon kanallarından ziyade daha özgür bir platformdur. Hükümetler basına sansür uygulayabilirler. Bunun örneklerini daha önceleri de gördük. En son Reyhanlı saldırısında hükümet yayın yasağı koydu. Mantığı ne olabilir diye düşündüğümüzde tabi ki kendilerince savundukları saçmalıklar ortaya atacaklardır. İnsanların öldürüldüğü bombalı saldırının görüntülerini halk televizyonlardan değil de sosyal medyadan takip etti. Gerçek ölü sayısını ve saldırı öncesi raporları sosyal medyadan öğrendi insanlar. Bundan önce de Arap baharında büyük etkileri olan sosyal medyanın İngiltere’de de yaşanan gösterilerde insanların organize olmasında büyük bir etkisi olmuştu. Hatta İngiltere hükümeti sosyal medya sitelerine erişimi bir süre engellemişti.

Ülkemizde de 31 Mayıstan bu yana yaşanan gezi parkı protestoları sosyal medya sitelerinde insanların organize olması ile daha da yayılmıştır. Televizyonlarda gösteriler ile ilgili bir yayının yapılmaması insanları daha da sinirlendirmiş ve özellikle insanlar Twitter üzerinden çok hızlı bir örgütlenme gerçekleştirmiştir. Yardım çağrıları, uyarılar anlık olarak Twitter üzerinden takip edilebilmektedir. Tabi ki bilgi kirlilikleri de meydana gelmiş çok şişirme ve asparagas haberler de yayılmıştır. Başbakanın Twitter için baş belası tabirini kullanması hükümetin de bu konuda önlemler almasına neden olmuştur.

Bu doğrultuda çoğu siyasetçi Twitter’ı daha etkili bir şekilde kullanmaya başlamıştır. Emniyet güçleri de Twitter hesaplarını kontrol ederek insanları provoke eden şahısları tespit eme yoluna gitmiştir. Ve insanlar sosyal medyada da özgürlükleri kısıtlanmış bir hale gelmiştir. Milyonlarca tweetin nasıl takip edileceği merak konusu olsa da aslında yapılması gereken insanları sosyal medya konusunda eğitmektir. Twitter’da gördüğü bir mesaj yüzünden sokağa çıkıp yakıp dağıtan insan zaten cahilin önce gidenidir. Sosyal medyanın da iyi bir şekilde okunması için çalışmaların yapılması gereklidir. Sosyal medyaya kısıtlamalar yada engellemeler getirerek bir yere varılamaz. Yasaklamalar yasak olan şeyi daha da cazip hale getirecektir.

Share on Facebook1Share on Google+7Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir