Teknoloji ve Çocuk

Günümüzün en önemli unsurlarından birisi olan teknolojik gelişmeler ve ürünler, insan hayatına doğrudan etki ederek birçok alanda yeniliklerin yaşanmasını sağlamaktadır. Hala teknolojinin yararlı mı zararlı mı olup olmadığı tartışmaları sürerken gelişmeler hiç durmadan devam ediyor. Sağlıkta, kimyada, fizikte, biyolojide ve birçok alanda bilimsel gelişmeler ile birlikte teknolojik yenilikler de hayatımıza girmektedir. Özellikle kimse sağlık alanındaki teknolojik gelişmelere bir şey söyleyemez. Çünkü insan sağlığına olumlu katkıları olan bu aletlerin hayati bir önemi vardır. Çoğu hastalığın tespitinde ve tedavisinde önemli katkıları vardır.

Günümüzde teknolojinin doğru bir şekilde kullanılması gerekmektedir. Yanlış teknoloji kullanımları da bazı problemlere yol açabilmektedir. Özellikle de çocuklarda gelişimsel ve psikolojik sorunlara neden olduğunu söyleyebiliriz. Çocukların bilgisayar, televizyon ve oyun konsollarını bilinçsizce kullanması yüzünden gelişimsel sıkıntılar doğabilmektedir. Sokağa çıkmayan ve evde bilgisayar oyunları oynayan çocuk sosyalleşme problemi yaşayabilmektedir. Bir nebze internet üzerinden sosyal medya sitelerinde sosyalleşme problemini giderebilse de bu normal yüz yüze yapılan iletişimden daha farklıdır.

Bilgisayar ve televizyon başında oturan çocukların daha agresif ve dikkat bozukluğuna sahip olduğuna dair bilimsel araştırmalar mevcuttur. Psikolojik sorunların bu gibi çocuklarda büyük problemlere neden olabileceğini söyleyebiliriz. İlerleyen yaşlarda da tedavisi güç sorunların temelini oluşturabilmektedir. Sorumluluk sahibi olma, kendi ayakları üzerinde durma, girişimcilik ve hırs gibi bazı özelliklere sahip olması güç olabilecektir.

Teknolojinin hiçbir şekilde kullanılmamasından bahsetmiyorum. Sadece teknolojinin kontrolü ve doğru bir şekilde kullanılmasından bahsediyorum. Günün büyük bir bölümünde elindeki telefon ile meşgul olan bir çocuk çevresindeki çoğu şeye karşı duyarsız kalacaktır. Ailelerin çocuklarını susturmak ve idare edebilmek amacıyla bilgisayar oyunları yada telefondan oyunlar oynamasına izin vermesi, çocukların hem fiziksel hem de ruhsal bozukluklara sahip olmasına neden olmaktadır. Oyun tabi ki oynayabilir ama belirli bir süre izin verilmesi gerekir. İnternette tabi ki gezinti yapılabilir fakat bunun da bir sınırlaması olması gerekir. Saatlerce internette gezinmek zamanı boşa harcamaktır. Sağlıklı nesiller için çocukların kontrollü teknoloji kullanmaları sağlanmalıdır. Yoksa ileride psikolojisi bozuk bir insanlık bizleri bekliyor olacak.

Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0

Teknoloji ve Çocuk” için bir yorum

  • 9 Ağustos 2013 tarihinde, saat 10:08
    Permalink

    Güzel bir yazı, teknolojinin inanılmaz gelişimini çocuklarımız üzerinde çok güzel bir şekilde yorumlaşmışsınız. Teşekkür ederim.

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir