Teknoloji Yatırımlarına Geri Ödemesiz KOBİ Destek Programı

Bilim, Teknoloji ve Sanayi Bakanlığının dün resmi gazetede yayımlanan duyurusunda Teknolojik ve Ürün Yatırım Destek Programı kapsamında tekonojik ürün geliştirip üreten KOBİ’lere geri ödemesiz destek vereceğini açıkladı.

Teknoloji Alanındaki KOBİ’lere Ne Kadar Destek Verilecek?

Teknolojik ürünlerde yurtdışı piyasalarla rekabet edebilmek ve ülke ekonomisinin uluslar arası düzeyde rekabet edilebilir bir yapıya kavuşturulmasını hedefleyen bu proje kapsamında; yatırım tutarının %10 ile %40’ı arasında geri ödemesiz bir destek sağlanacak. Bu oran projenin yatırım bedeli ve geliştirilecek ürünün özelliklerine göre belirlenecek. Bakanlığın resmi gazetede yaptığı duyuruda verilecek desteğin makine ve teçhizat, kredi faiz ve işletme giderlerini kapsadığı belirtildi.

Verilecek destek oranının hesaplanması şu şekilde yapılmaktadır;

  • Küçük İşletmeler: Yatırım proje tutarının %40’ı. En fazla 5 milyon Lira.
  • Orta Boy İşletmeler: Yatırım proje tutarının %30’u. En fazla 4 milyon Lira.
  • Büyük Boy İşletmeler: Yatırım proje tutarının %10’u. En fazla 1 milyon Lira.

Teknolojik Ürün Geliştirme KOBİ Destek Programından Nasıl Yararlanılır?

Bu destekten yararlanabilmek için yatırımcıların başarılı bir projeye ve AR-GE sonucunda işlevsel, faydalı bir ürün meydana getirmesi gerekmektedir. KOBİ her ürün için destek programından 1 kereliğe mahsus olarak yararlanabilecektir. Ek olarak her proje için yılda bir başvuru hakkı bulunmaktadır.

Daha çok yeni KOBİ’leri desteklemek ve teknolojik ürün geliştirmeyi sağlamak amacıyla hazırlanan bu destek programında verilen ciddi rakamlarla birçok yazılım firması ilgilenmelidir.

Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir