Türkiye’de 6. Yüz Nakli

Siz de yüz naklini John Travolta’nın “Yüz Yüze” filminden biliyorsanız pek de bir şey bilmiyorsunuz demektir. Yüz nakli çok kısa bir süredir duyduğumuz bir olay. Yüz Yüze filmi 1997 filmi olsa da o zamanın bilim kurgu detayıydı denilebilir çünkü ilk yüz nakli 2010 yılında İspanya’da gerçekleştiği söyleniyor fakat Hindistan’da 19 yaşındaki bir genç kıza kopan kendi yüzünün de tekrar dikilmesi yüz nakli olarak nitelendiriliyor. O yıllardan beri yüz nakline yönelik yapılan çalışmalar deneysel olarak nitelendirilerek devam etti.

Yüz nakli yüzünde yanık, yaralanma, hastalık veya doğuştan gelen bozukluklar nedeniyle normal görünüme kavuşmak isteyen hastalara uygulanıyor. Türkiye’de ise yüz nakline yönelik çalışmalar dünyanın da takip ettiği haberler arasında çünkü 2012 yılında Türkiye’de yapılan yüz nakli ilk tam yüz nakli olarak nitelendiriliyor.

21 Ocak 2012 tarihinde, Akdeniz Üniversitesinde Ömer Özkan başkanlığında gerçekleştirilen yüz nakli 19 yaşındaki yüzünde yanık olan Uğur Acar’a yapıldı. 39 yaşındaki bir organ bağışçısından alınan yüz başarıyla Uğur Acar’a nakledildi.

Ağustos 2013’te ise 6. Yüz nakli ameliyatımız yine Prof. Dr. Ömer Özkan başkanlığında motor kazası sonucu ölen 31 yaşındaki Muhittin Turan’dan alınan yüz 54 yaşındaki Salih Üslün’e nakledildi. Ameliyatın başarılı geçtiğini söyleyen doktorlar, hastanın Salih Üslün seçilmesindeki nedenini ise bir dizi uyumsal testlerin sonucunda uygun görmeleri olarak açıkladı.

Alıcı açısından gayet güzel olarak nitelendirdikleri ameliyat Salih üslün açısından bir hayli zorlu geçti. Yemek yiyemeyen, konuşamayan Salih Üslün’ün değerlerinin normal olduğunu ve hastanede kontrol altında tuttuklarını belirten doktorlar ameliyatın sadece estetik açısının olmadığını, hastaya fonksiyonel olarak da birçok kazanım sağlayacağını, hastayı daha sağlıklı bir bedene ve ek olarak estetik açıdan da rahat bir görünüme kavuşturacağını bildirdi.

Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir