Twitter Facebook Savaşında Yeni Süreç

Facebook ve Twitter Savaşı Vine ve Instagram üzerinden devam ediyor.

Günümüzde en yaygın sosyal medya platformlarından Facebook ve Twitter, aynı zamanda dünyanın en büyük şirketleri olma yarışındadır. Günümüzde her iki şirketin platformlarını kullanan kişi sayıları milyarları aşkındır.

Sosyal medya yarışında kapışan bu iki firma, sürekli yenilik yaparak ve yeni şirketleri kendi gruplarına dahil ederek rakibi ve rakiplerine göre avantaj sağlama peşindeler.

Bundan birkaç sene önce Twitter, kendi başına bir şirket olan Instagram’la anlaşmış ve Instagram’dan yayınlanan fotoğrafların Twitter albümüne düşmesini sağlıyor aynı zamanda paylaşım linklerini Twitter’dan yönlendirilmeden görmenizi sağlıyordu. 2012 Ağustos ayında Facebook 1 milyar dolara Instagram’ı satın aldı. Twitter’da doğal olarak rakibine fayda sağlamamak için Instagram desteğine son verdi ve Twitter kullanıcılarını hayal kırıklığına uğrattı.

Twitter’ın karşı atağı çok uzun sürmedi, fotoğraf olayında Facebook’a yenilen Twitter yeni bir mini platform satın alarak karşı atağa geçti ve bu durumda başarılı oldu. Instagram’da olduğu gibi yönlendirme yapmadan yayın yapımını sağlayan ve kullanıcılarına 9 saniye Play Pause video sunan Vine platformunu iOS üzerinden yayınladı ve tutturdu.

Sosyal medya üzerinde kullanıcıların sürekli yenilik istemesi ve farklılıkları denemesi, Twitter gibi büyük bir şirketin desteğini alan Vine’a yaradı. iOS kullanıcılarına has olsa da Vine kısa bir sürede tuttu ve çok kısa bir süre önce Android işletim sistemine de dahil oldu. Vine’ın bu denli yükselişi Instagram için çok büyük risk oluşturmasa da aç gözlü Facebook şirketini düşündürmeye başladı.

Facebook Vine’ın bu denli yükselişine bir dur diyebilmek için Vine’ın Android açıklamasından en fazla birkaç hafta sonra, Instagram’a Vine’ın benzer bir uygulamasını ekleyerek Twitter’ın atağını bir anda kesti.

Günümüze gelecek olursak, Android sürümü Vine şu anda Instagram karşısında yenik durumda. Bunun sebebi, birkaç program yükleyip takip etmektense tek bir program üzerinden iki işlem yapabilmek mobil kullanıcılarına daha cazip geliyor. Ayrıca Instagram kısa video özelliğine fotoğraflarda ki filtre özelliğini de ekledi.

Merak edilen konu, önümüzde ki günlerde beklenen, Facebook’un Instagram’a video ekleyerek yaptığı Vine atağına karşı, Twitter’ın Vine’a fotoğraf ekleyerek Instagram atağı yapacak mı?

Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir