Neden Yatırım Yapmak Gerekiyor?

Yatırım yapmak denildiğinde herkesin aklına çok varlıklı olmak gerektiği canlanır. Fakat birçok yatırım ilk başlarda küçük miktarlarla başlamaktadır. Yatırım yapmak için çok paranız olması gerekmez. Az bir parayla dilediğiniz gibi yatırım yapabilirsiniz. Yatırımlarınızı altın, nakit para, döviz kurlarına yatırarak yatırıma başlayabilirsiniz. Büyük bir iş adamı yatırım yapabileceği gibi bir ev hanımı da kendine göre yatırımda bulunabilir. Bu tarz kişinin bir kişinin yönetmediği kendi için yaptığı, yatırımlar küçük yatırımlar olarak tanımlanmaktadır.

Yatırım yapmak isteyen kişiler, neye yatırım yapacağını bilemeyebilir. Elinizdeki parayı direk biriktirmek büyük çaplı bir yatırım olmaz. Genellikle yatırımlar kazanmak, kar elde etmek için yapılmaktadır. Bu nedenle ev hanımı gibi birçok kişi altına yatırım yapmayı tercih etmektedir. Bunun dışında borsa da iyi bir yatırım aracıdır. Yatırım yapmak isteyenler bir ev veya araba alarak da mülke yatırım yapmayı tercih edebilirler.

Yatırım Nedir?

Yatırım, bir çıkar sağlamak ve bir çıkar için yapılmaktadır. Ülke genelinde yatırım düşünülürse bu sermaye stokuna yapılan eklentiler olarak değerlendirilebilir. Bireysel yatırımlar ise elde kalan fazla para veya harcamalardan kısarak paranın kar etmesi için borsa, altın gibi yatırım araçlarına yatırmaktır. Yatırımlar, kısa, orta veya uzun vadede kişiye, ülkeye kar getirmektedir.

Hangi Yatırım Araçlarına Yatırım Yapılmalıdır?

Yatırım yapmaya karar verdiğinizde en önemli konu, nereye yatırım yapacağınızdır. Yatırım yapacağınız seçeneği belirlemede, kişinin yatırım yapmayı düşündüğü süre, yatırımdan ne kadar sürede kar elde etmek istediği belirlemede önemli unsurdur. Bunların dışında özellikle küçük ve kısa, orta vadeli yatırımlarda piyasa durumu da oldukça önemlidir. Piyasayı takip ederek istediğiniz zaman diliminde tercih ettiğiniz yatırımın size ne kadar kazandırıp kazandırmayacağını öğrenebilirsiniz.

Unutmayın, eğer yeterli araştırma yapmadan yatırım yapmaya başlarsanız, kazanmak yerine kaybedebilirsiniz. Yatırım yaparken sıkı bir piyasa takipçisi olmanız gerekmektedir. Kısa vadeli yatırım planı yapan kişiler, günlük yüksek işlem hacmi nedeniyle dövize yatırım yapmayı tercih etmektedir. Uzun vadede ise siyasi anlaşmazlıklar, ülke genelinde ekonomik kriz gibi etkenler dövizde kaybetmenize neden olabilir. Bunun dışında borsa ve altında iyi bir yatırım aracı olarak bilinmektedir.

Küçük Yatırımcılar Ne Yapmalı?

Her aile belirli dönemlerde gerek tasarruf gerek çocuklarının ve kendilerinin daha iyi bir geleceğe sahip olma isteği ile yatırım yapabilirler. Bu tarz yatırımlar küçük yatırım olarak bilinmektedir. Küçük yatırımcılar genellikle, küçük paralarla yatırım başlamaktadır. Her yatırımcı gibi küçük paralarla çok kazanmayı amaçlamaktadır. Yatırım yaparken iyi bir strateji belirlemeli, piyasayı iyi takip etmelisiniz. Al – sat işlemleri birçok yatırımcı tarafından tercih edilebilir. Fakat bilinçsiz yapılan al – sat işlemi kişileri zarara uğratabilir. İlk başlarda yatırımcı ne kadar para yatırmak istediğine ve hangi seçeneği tercih edeceğine kendi karar vermelidir.

Yatırım Nasıl Yapılır?

Borsa, en sık tercih edilen yatırım araçlarından biridir. Borsaya girmek için yüklü miktarda bir paraya sahip olmak gerekmez. Bilgi birikimi, deneyim, iyi bir araştırma ile küçük paralarla da borsada iyi sonuçlar alabilirsiniz. Nakit parayı altına çevirme, bankada altın hesabı açtırma gibi yöntemlerle de birikim yapmak mümkündür. Altın inişli çıkışlı olduğu için dikkatli olunması gerekir.

Altının düştüğü dönemlerde altın hesabınızda bulunan altınları bozdurmanız sizi zarara sokacaktır. Yükseldiği dönemlerde ihtiyaçtan veya sadece kar için altınları bozdurarak altın yatırımınızdan verim alabilirsiniz. Haftalık veya aylık olarak gelirin bir kısmına döviz almak, maaşınızın bir kısmını ev kredisi veya araba kredisine bağlayarak mülke yatırım yapmakta kişilere kazanç elde ettiren yatırım yöntemlerinden bilinmektedir.

Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir